VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stupidní výmluvě seniorka neuvěřila

Strakonice – Muž sice na podvodníka vypadal, ale Hanu Juřicovou (71) odradila pozdní hodina, kdy se u dveří jejího bytu objevil. Tentokrát neuspěl.

3.6.2014
SDÍLEJ:

Policejní mluvčí Jaromíra Nováková informovala seniory nejen o případech, které se jich mohly týkat, ale i o policejní práci jako takové. Foto: Deník/Jana Štroblová

U dveří bytu Hany Juřicové (71) ze Strakonic se objevil jednoho dne kolem půl desáté večer seriózně vyhlížející pěkně oblečený muž středního věku. Nebýt tak pozdní hodiny, snad by mu i uvěřila. „Vytáhl nějaký průkaz a říkal mi, že ho poslali, aby ve vybraných bytech v našem domě udělal kontrolu prašnosti ovzduší. Jinak jsem spíš taková, že se snažím lidem vyhovět, ale tohle už se nezdálo ani mě, protože to bylo dlouho," popsala zážitek.

Naštěstí ji rychle napadla odpověď, se kterou mohla muže vyprovodit. A vůbec nevadilo, že nebyla pravdivá. „Já tady bydlím s dcerou a s jejím manželem, oni nejsou doma a zakázali mi, aby k nám někdo chodil v jejich nepřítomnosti. Nezlobte se já vás dál nepustím," řekla mu.

Její reakci mohla policejní mluvčí Jaromíra Nováková jedině pochválit. „Nikoho cizího do bytu nepouštějte a ani nikomu takovému nedůvěřujte," to byla jedna ze základních rad, kterou se od ní dříve narození vyslechli při akci s názvem (Ne)bezpečný věk zaměřené na kriminalitu páchanou na seniorech. A nebyly to jen suché poučky. Účastníci se dověděli, jak se zachovat, vždy na základě případu z poslední doby.

Takovou konkrétnost ocenila to i Hana Juřicová, která se akce také zúčastnila. „Příběhy, co se tu opravdu staly a ze kterých jsme se mohli poučit, abychom nenaletěli, pro mě byly skutečně zajímavé," poznamenala.

Akci připravila ve středu 28. května Policie ČR, město Strakonice a Infocentrum pro seniory. Konala se v prostorách Územního odboru policie Strakonice.

Podvedených seniorů bylo vloni 12, letos je zatím jeden

Za celý uplynulý rok Policie ČR zaznamenala ve městě a jeho nejbližším okolí dvanáct případů trestné činnosti páchané na seniorech. Jen jediný se podařilo objasnit.

O události, ke které došlo vloni v červenci v Drahenickém Málkově, se blíže zmínila policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

„Sedmasedmdesátiletou ženu kontaktoval neznámý muž, představil se jako vnuk a požadoval půjčit třicet tisíc na koupi vozidla. Na ´babičku´ naléhal, opakovaně jí volal, až ji přesvědčil," uvedla. Tvrdil, že pro peníze pošle kamarády.

O dopadení pachatelů více řekl kriminalista Michal Toninger, který se právě zaměřuje na trestnou činnost páchanou na seniorech. „Měli jsme informace od kolegů, kde by se mohli pohybovat. Jedna z policejních hlídek je pak zadržela," naznačil. Když je vyslýchali, žena vše doznala, muž ale odmítl vypovídat. V říjnu byla devatenáctiletá pachatelka odsouzena na dva a půl roku. Její o 12 let starší komplic bohužel vyklouzl.

V letošním roce je v těchto statistikách zatím jeden případ a pachatel už je rovněž znám. Stalo se to v únoru. U dveří zazvonil muž a předstíral starého známého. Dělal to tak věrohodně, že na návštěvě strávil hodinu a půl. Pak požádal o půjčku tři a půl tisíce korun. O dopadení více řekla policejní mluvčí. „Šlo o jedenašedesátiletého muže, který byl zadržen v květnu na Zlínsku. Doznal se k podvodnému jednání ve Strakonicích a Táboře, kde peníze vylákal pod stejnou záminkou," zmínila se.

Devětašedesátiletý František Balek ze Strakonic byl ve středu 28. května mezi 26 účastníky besedy zaměřené na trestnou činnost páchanou na seniorech. Sám se prý s ničím podobným zatím nesetkal. „Jsem dost obezřetný, ani nevezmu telefon, kdy volá číslo, které neznám. Když ho někdo změní, pošle mi to smskou. Abych se nechal obtěžovat někým, koho neznám to ne. I manželku nabádám k tomu, třeba aby do bytu nikoho cizího nepustila," konstatoval. „Jinak mě zaujal kriminalista, co nám ukazoval, co se dělá, když se něco stane. Věděl jsem to teoreticky, teď jsem to viděl v reálu," doplnil. Kromě toho a již zmiňované besedy měli senioři možnost vidět na Územním odboru policie Strakonice například i policejní střelnici, či celu předběžného zadržení.

Taková akce se zaměřením na seniory je ve Strakonicích novinkou. Rozhodně by ale neměla být poslední. V tomto roce má mít nejméně ještě dvě pokračování. Příští beseda by například měla mít zaměření na to, jak nakládat s penězi.

Pár dobrých rad, jak nenaletět– Nikdy nepůjčujte peníze, aniž byste si pravdivost telefonátu ověřili.
– Nikomu cizímu nedůvěřujte, buďte opatrní a všímaví.
– Snažte se zapamatovat si co nejvíce údajů k popisu pachatele.
– Zamykejte vrátka i vchodové dveře, zvláště bydlíte-li osamoceně a na venkově.
– Zjistíte-li nezvanou návštěvu v domě, neprodleně volejte číslo 158 – Policii ČR.
– Pamatujte, že společnosti informují o návštěvě svých pracovníků předem, smlouvy a podobné změny neřeší osobně.
– Pozor na nabídky mezi dveřmi. Lépe je všechno si rozmyslet, poradit se s příbuznými či známými.
– Nechte si předložit průkaz zaměstnance a ověřte si u dané firmy pravdivost informací.

Autor: Jana Štroblová

3.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotnická pomoc v případném boji byla tématem výcviku vojáků ve Strakonicích
10

Vojáci z leteckých základen se učili ve Strakonicích, jak poskytnout prvn�

Ilustrační foto. Policisté varují majitele chat před vloupáním zlodějů

Škoda se vyšplhala na 30 000 korun

Primář interního oddělení se angažoval v odboji, byl popraven nacisty

Strakonice - V roce pondělí 16. října uplynulo 113 let od narození pozdějšího primáře interního oddělení strakonické nemocnice a to v letech 1939 -1942.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Šestou výhru Katovic pokazilo zranění Uhra

Katovice – Tým fotbalistů Katovic teď připomíná rozjetou lokomotivu, kterou nic nezastaví! Šestá výhra v řadě, která překlopila dosavadní vyrovnanou bilanci na kladnou, to potvrdila.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení