VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání, plavání i výlety, to všechno podnikají diabetici

Strakonice - Územní organizace svazu diabetiků ČR Strakonice nedává pouze dohromady lidi se stejným zdravotním problémem.

2.6.2011
SDÍLEJ:

Snímek z jedné z výprav na dostupnou Šumavu. Foto: Olga Hermanová

Prostřednictvím svých akcí jim přináší rovněž pohodu a možnost pohybu, dvě pro cukrovkáře velmi důležité kromě dodržování životosprávy. O jednotlivých stránkách činnosti jsme hovořili s předsedou této strakonické organizace Oldřichem Novákem.

Nedílnou součástí činnosti organizace jsou pravidelná setkání. Lidé nejenže se sejdou a popovídají si. Ale také si neformálně mohou vyměnit své zkušenosti. „Jezdí na ně například i paní ze Střelských Hoštic,“ zmínil se Oldřich Novák. Účast je hojná, pravidelně to bývá tak devadesát procent členů. Těch je v současné době 72.

Na své akce strakoničtí diabetici ovšem zvou všechny cukrovkáře nejen členy, včetně jejich rodinných příslušníků. Mezi těmito setkáními má důležité místo to předvánoční, kdy například každý přinese drobný dáreček, a ty se pak rozdávají formou tomboly.

Poslední roky diabetici též pravidelně pořádají zájezd na dostupnou Šumavu. Lidé se v doprovodu průvodce takzvaným zeleným autobusem dostanou až na místa, kam by se jinak asi jen těžko podívali. „Je to pro ty lidi další zpestření,“ poznamenal.

Dále pro členy zajišťují výrobu speciálních zdravotních bot. Ty jsou právě pro diabetiky velmi důležité, neboť problémy s dolními končetinami jsou i nich poměrně časté. „Jde vlastně o to, že přijede švec, vezme míru obou noh a pražská firma pak boty vyrobí,“ vysvětlil Oldřich Novák. Diabetikům na takovou obuv přispívají zdravotní pojišťovny. Navíc má celá věc ještě ten aspekt, že se jedná o firmu, kde pracují jen zdravotně postižení. Takže ti, kdo si boty objednají se jim vlastně starají o práci.

Dříve jezdili diabetici i na rekondiční pobyty, ale jak to bude při současné finanční situaci, kdy se státní příspěvky tenčí, nikdo neví. Jindy už v květnu věděli, kolik a na co od ministerstva zdravotnictví dostali, a letos zatím nic. „Čekáme, jestli dostaneme něco alespoň od města,“ poznamenal Oldřich Novák. Například městys Katovice přispívá pravidelně částkou dva až tři tisíce korun.

Strakonická organizace diabetiků pořádá každé pondělí plavání. Na něj je v současné době přihlášeno 21 lidí. „Chodili jsme i cvičit, na to pak ale nebyly peníze,“ podotkl.

Každoročně se také koná pochod diabetiků. Když jsou peníze, zdarma zajistí účastníkům i orientační měření cukru v krvi. „Právě prostřednictvím takových akcí už spousta lidí přišla na to, že zvýšené hodnoty má,“ doplnil Oldřich Novák.

Strakoničtí diabetici zvou také lékaře, kteří hovoří na nejrůznější témata z dalších oblastí než je diabetes. Například křečové žíly, štítná žláza, srdeční onemocnění a tak podobně.

Aktuální informace je možné zjistit na internetových stránkách strakonické organizace na adrese: http://dia.strakonice.sweb.cz

Autor: Jana Štroblová

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Marienka

Zápas sezony rozhodnou podle kouče házenkářů maličkosti

Pro cyklisty jsou připraveny tři trasy v délce 15 km, 42 km a 61 km.
3

Sobota odstartuje letošní turistickou sezonu

Házenkářské play out je tu, sokolky Písku začínají ve Veselí

Písek – Písecké interligové házenkářky si po roce zopakují účast v bojích o záchranu v nejvyšší soutěži.

Strakoničtí, pozor, svoz bioodpadu bude v jiné dny než dosud

Strakonice - Technické služby Strakonice a odbor životního prostředí městského úřadu upozorňují, že s platností od 8. 5. 2017 do 30. 9. 2017 dojde ke změně ve svozu bionádob.

Opravy v květnu dvakrát omezí pohyb chodců na mostě Jana Palacha

Strakonice - Chodníky dostanou nový povrch. Nejdříve směrem na Plzeň.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské kluby mohou nahlásit svazu, že mají na víkend hřiště nezpůsobilé

České Budějovice - Fotbal v kraji je o víkendu ohrožen. Čím, je zřejmé při pohledu z okna…

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies