VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zklamání. Návrat zákazníků se nekoná

Strakonice – Na Velké náměstí se po jeho uzavírce pomalu vrací život. A to i přes nedodělky, chybějící stromy, lavičky a parkující auta.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Na Velké náměstí se pomalu vrací život. Foto: DENÍK/Petr Škotko

Jako zlý sen připadá majitelce květinářství na Velkém náměstí Petře Malínkové ohlédnutí za rekonstrukcí. „Ani nechápu, jak jsme to přežili, připadá mi to neuvěřitelné. Tržby šly tak dolů, že kdybychom nežili ze zásob, nevydrželi bychom,“ vzpomínala.

Ale i když je náměstí už víceméně přístupné a nic lidem nebrání v nákupech, očekávaný vzestup se nedostavil. „První týden po otevření náměstí to bylo slibné. Ale zase to spadlo dolů,“ říká. Podle ní se hodně lidí jde jen podívat, jak náměstí vypadá, ale když vidí řemeslníky při opravách nedodělků, odcházejí.
Pohled na současné náměstí jí dává za pravdu. Náměstí chvilkami stále působí rozpracovaně. Tady skupinka dělníků, tam řemeslník měnící pár kousků dlažby. „Dokonce se dvojice lidí přímo na náměstí ptala: Kde máte to opravené náměstí? Působí to divně,“ říká květinářka.

Moje další kroky vedly hned naproti do obchodu s oblečením Nord Blanc. Prodavačka Vlasta Votavová tvrdí, že zákazníci opět začali chodit nakupovat. „Se stavem v červenci, kdy jsme měli před obchodem stavbu, se to nedá srovnat. To kolikrát za celý den nepřišel jediný zákazník. A pokud ano, tak až k večeru, kdy stavba utichla,“ vzpomíná.

A tak jediný, kdo možná uzavírku moc nepocítil, byl bufet Hradský. Rekonstrukce mu zajistila a zajišťuje další přísun strávníků. Ale i tak tady bylo někdy méně jedlíků, než bývalo zvykem.

Jako třetí v pořadí jsem navštívil Svatební salon Svatava. Jeho majitelka Svatava Krämerová byla nejsdílnější a uvedla i konkrétní čísla. „Byla to katastrofa. Tržby spadly nejméně o padesát procent a došlo i na snižování platů. Teď už je to lepší, ale i tak budeme oproti minulému září ve ztrátě. Tipuju to tak na 30 procent,“ uvedla.

Všechny tři ženy se ale shodly v jedné věci – návrat kupujících není takový, jak by se po uzavírce náměstí dalo čekat.

Nicméně se na Velké náměstí vrací život i přes nedodělky, chybějící stromy, lavičky a parkující auta. Hranicí je ulice Hrnčířská. Od ní směrem ke křižovatce Lidická pokračuje vlna prací a omezení, které zasáhla obchodníky a podnikatele v polovině srpna. Jako příklad může posloužit věta barmanky v jedné z heren v této oblasti, když jsem si tam včera v půl desáté dával presso. „Jste dneska můj první host a ve středu tady moje kolegyně dokonce za dvanáct hodin natočila jedno pivo . . .“

Autor: Petr Škotko

Místo události:
10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buzice 19. srpna -  Asi  sedmdesát cyklistů vyrazilo v sobotu dopoledne na vyjížďku po stopách Christiana Battaglii
19

OBRAZEM: Pocta Christianovi Battagliovi

Závod na počest barona Christiana Bataglii začíná v sobotu v 10 hodin v Buzicích u Blatné.

Po stopách "Železného Kristy"

Dožínky na hoslovickém mlýně

Hoslovice - Dokončení sklizně a všechny klásky pěkně zpracovat do posledního, tak podle vyprávění vypadaly žně v minulosti.

Policisté si posvítili na cyklisty

Strakonicko - V pátek 18. srpna se policisté v okrese zaměřili na cyklisty. A to nejen dodržování viditelnosti lidí, kteří jedou na kole ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu.

Vítáme vás

Strakonicko - Děti narozené ve strakonické porodnici 12. až 18. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení