Tropická vedra jsou příčinou mnohonásobného úhynu ryb na Blatensku. Kvůli vysokým teplotám totiž ubývá ve vodě kyslík. „Je to katastrofa. Škody máme skutečně veliké, přesný počet vám však teď neřeknu. To až po celkovém sčítání,“ poznamenal za Rybářský svaz v Blatné zástupce hospodáře Pavel Benedikt. Podle něj se proti úhynu nelze nijak bránit. „Jediné východisko by bylo nevysazovat do rybníků stále další ryby, ale to přece nejde. Zbývá nám tedy pouze možnost pozorovat. Na potocích to jde snáze, situace je zřetelnější, ale na revírech to tak jasné není,“ upřesnil Benedikt. Na Blatensku se s těmito problémy potýkají řadu let. Rok od roku se však situace značně horší.

Strakonice

Strakoničtí rybáři předcházejí úhynu ryb tím, že kyslík ve vodě pravidelně měří. Takové problémy jako na Blatensku však naštěstí nemají. „My to tu máme zatím dobré, problémy začínají být spíš na volných potocích a řekách, které se zahřejí snadněji než rybník. Kromě toho na rybníku se nasazené kusy ryb mohou snadno spočítat, na volném toku už je to složitější, nikdo si toho pouhým okem nevšimne,“ sdělil předseda místní organizace Českého rybářského svazu ve Strakonicích Milan Jungvirt.

Potíže nastávají, i když se ryby v horkém počasí příliš krmí. „Když je hospodář rozumný a dává krmení úměrně, tak není problém. Pokud je však krmení příliš, může se stát, že se v tomto horkém počasí začne snadno kazit a následně dojde k odčerpávání kyslíku z vody,“ dodal Milan Jungvirt.

Vodňany

Na Vodňansku je stav také bezproblémový. „Všude máme samé stoky ze řeky, tak o vodu není nouze. Když je někde vody méně, tak se samozřejmě připouští,“ informoval z Českého rybářského svazu místní organizace ve Vodňanech Zdeněk Slavík. Žádné úhyny ryb tam tedy nezaznamenali.
Rybářský nadšenec Jan Brabec z Prahy se s nedostatkem ryb zatím nesetkal. „Jezdím pravidelně rybařit na chalupu do východních Čech a ryb je tam stále dost,“ říká Brabec. Podle něj záleží především na velikosti vodní plochy.

Magdaléna Kadaňová