Při pracích na hradě stavebníci objevili v jeho severovýchodním cípu místnost uzavřenou ze všech čtyř stran, bez oken a dveří. „Je to taková třináctá komnata. Jezdím po všech možných památkách a takhle zazděnou místnost jsem ještě neviděl,“ zmínil se Ondřej Ševců z Národního památkového ústavu, který je v posledních letech u všech proměn hradu. Místnost byla znovu uzavřena, zakonzervována a bylo jí ponecháno její tajemství.

Zvláštnost hradu podle něj spočívá i v něčem dalším. „Výjimečný je také tím, jak se v něm snoubilo šlechtické a církevní sídlo,“ řekl. Podobně je tomu též v současnosti. Ani v dnešní době to není klasický historický objekt, kam lidé přijdou jednou za čas a nic víc. Obyvatelé města na hrad opakovaně míří do knihovny, děti do základní umělecké školy a podobně. „Nepotká ho syndrom prázdné hospody, do které nikdo nejde právě proto, že v ní nikdo není,“ podotkl.

Širší využití hradu chce radnice ukázat už při mezinárodním dudáckém festivalu. Místostarostka Ivana Říhová uvedla, že se podařilo se stavebníky dohodnout zkrácení termínu. „Festival tak budeme moci zahájit ve víceúčelovém sále,“ zmínila se.

Dalšími zajímavostmi odhalenými při právě probíhající rekonstrukci hradu je například dochovaná černá kuchyně či zbytky původního opevnění.

Náklady
174 667 481 korun šlo do hradu od roku 2005, včetně letos zahájených akcí.
79 964 979 korun činily za tyto roky dotace jak z Evropské unie, tak od státu či kraje.
94 702 502 korun zaplatila strakonická radnice z městské kasy.