VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci: Dobytek Ekofarmy nám ničí úrodu

Nahořany -Zemědělci z Ekochovu v Hoslovicích hospodaří bezohledně.

1.11.2009
SDÍLEJ:

Zničená úroda.Foto: Archiv Deníku

Nedokáží si ohlídat svůj dobytek a ten působí škody druhým. S takovým dopisem se na Deník obrátil soukromý zemědělec z Nahořan Josef Vaněk.
Tomu se přehnalo v noci 24. srpna přes pole s bramborami stádo skotu. „Zjistil jsem to ještě ten den odpoledne a volal panu Daňkovi, jehož rodině farma patří. Řekl mi do telefonu, že o tom ví už od rána. Jediné, co pro to může dělat, je ale zavolat pojišťovnu. Pro takové případy je pojištěn,“ popisuje reakci zemědělce Josef Vaněk. Slíbeno dostal i odškodnění v podobě brambor. „Potřebuji je pro dobytek. Penězi prasata nenakrmím,“ postěžoval si Vaněk.

Josef Daněk z Ekofarmy v Hoslovicích připouští, že jeho dobytek škody na bramborách nadělal. „Paseme dobytek na pastvinách, škodu způsobit může. Vždy se ji snažíme uhradit. A pojišťováka jsme k panu Vaňkovi poslali. Podle zprávy od pojišťovny dostane 14 tisíc korun,“ dodal Daněk. Nezapomněl prý ani na příslib brambor. „Neměli jsme v tu dobu ještě vybráno, Vaňkům je dovezu,“ říká.

Odškodnění už sice Josef Vaněk na rozdíl od brambor, které ještě včera odpoledne neměl, dostal. Ale nezdá se mu dostatečné. „Skutečná škoda byla vyšší,“ říká.

Potíže s Ekochovem trvají podle něj už delší dobu. „Každý rok máme nějakou škodu. Ať už soukromníci nebo ti, kteří mají jen záhumenku,“ dodal. Hospodáři nechtějí podle Vaňka nic jiného, než aby si Ekochov pastviny řádně oplotil a zabránil, aby skot ničil dílo druhých. „Nemělo by se ale stát, že se zahradí cesty na soukromé pozemky a do lesa. Kdo tudy chce projít, musí překračovat nebo rozpojit ohradník a procházet v blízkosti stáda. To není bezpečné,“ říká Vaněk.

Podle Daňka je ale rozpojování ohradníků běžný postup. „Máme u nich výstražnou ceduli, že je tu ohradník,“ konstatuje.
To, že ve vsi lidé s hospodařením Ekochovu problémy mají, říká i Anežka Alenová. „Máme záhumenku, nejsme velcí hospodáři, ale předchozí léta nám dobytek na naše pole také vlezl,“ potvrzuje.

„Když už se takové věci stanou, není pan Daněk ani tak seriózní, aby se s poškozeným spojil a nabídl mu pomoc při odstranění škod,“ rozčílil se Josef Vaněk.
Pro příklad uvedl případ, kdy mu měl naválet daňkův dobytek několik balíků slámy z meze do močálu. „Sláma nasákla vodou a znehodnotila se. Já nemám techniku dostat je ven,“ vysvětluje. Jindy prý zas projel daňkův balík lánem jeho pšenice.

Josef Daněk se ale ohrazuje. „Nevím, jestli balíky naválel z meze můj dobytek. Stály na mezi, je možné, že je postrčily děti,“ říká. Co se týká ohrazení pastvin. Tvrdí, že je oplocené má. „Koncem léta jsme dokončili přeplocování pozemků. Hrazení je ještě kvalitnější,“ dodal.
Co se týká balíku v obilí, nikdo prý ho o takové škodě neinformoval. „Kdyby ano, zajistím náhradu. Osobní pomoc nikomu ale nabídnout nemohu. Musím se starat o vlastní farmu jako jiní, “ poznamenal.

Trnem v oku jsou zemědělcům i rozbahněné louky, které zarůstají bodláčím a olšemi a ze kterých se podle nich plevel šíří i na sousední pozemky. Josef Vaněk nechce, aby mu někdo ničil dílo, na kterém se nadře. Podal proto stížnost na Ekofarmu na ministerstvo zemědělství. „Je to už dva měsíce a ještě mi nikdo neodpověděl,“ říká Vaněk. Je rozhodnut napsat další stížnosti.

Kam se stížnost dostala, zkoušel vypátrat i Deník. Skončit měla na agentuře pro zemědělství a venkov v Českých Budějovicích, kam ji poslali z agentury ve Strakonicích. Během čtrnácti dnů se ale nenašla kompetentní osoba, která by nám dokázala říci, kdo a jak stížnost vyřizuje.

Autor: Klára Alešová

1.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Pražském hradě vyznamenali jihočeské policisty oceněním Policista roku 2016
17

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Malí i velcí mohli 13. září podpořit děti s rozštěpem, s nímž v České republice narodí ročně kolem 160 miminek.
84

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

Drzí zloději při bleskové akci v Igy ukradli dvanáct mobilů

České Budějovice - Do obchodu vtrhli za provozu tři zloději a ukradli mobilní telefony za více jak 200 tisíc korun.

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

České Budějovice – Dobrý tým neprohraje třikrát za sebou. Tuhle starou pravdu potvrdili hokejisté ČEZ Motoru a po dvou nezdarech na ledě soupeřů v pátém kole první WSM ligy zvítězili nad Prostějovem 5:3. Další zápas sehrají v pondělí v Kadani (18).  

OBRAZEM: V sobotu ve Vodňanech nebylo vítězů ani poražených

Vodňany - Do Vodňan se v sobotu 23. září sjeli milovníci cyklistiky. 

Děti mohou řádit na novém hřišti

Číčenice - Slunce místo keřů a moderní herní a výukové prvky místo nefunkčního kolotoče. Zahrada přiléhající k mateřské škole v Číčenicích se změnila k nepoznání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení