Aby mohli jihočeští policisté plnit dál úkoly a stoprocentně chránit občany, potřebují letos sehnat desítky milionů korun.

„Chybí nám do konce roku pětadvacet až třicet milionů korun,“ řekl v úterý jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman při návštěvě policejního ředitele Oldřicha Martinů a ministra vnitra Martina Peciny.

„Z celkového rozpočtu nám chybí asi dvacet procent. Jde především o peníze na zaplacení energií čili na běžné výdaje jako v domácnosti. Zatím ale jedeme a platíme.“

Co ale bude v říjnu, jihočeský policejní ředitel neví.

„Pak nám budou chybět prostředky na zaplacení plynu, elektřiny, vody. Stejně tak nebudeme mí peníze na benzín nebo na havarijní opravy budov. Nebudeme mít ale ani peníze na tonery do tiskáren nebo na papíry.“

Vypnout a zhasnout

Jihočeští policisté s úsporami počítají už od jara.

„Požádal jsem všechny policisty o šetření při výkonu služby. Musí si zvyknout, že přestane jejich bezcílné pojíždění. Požádal jsem je, aby se chovali ke státnímu majetku, jako se chovají ke svému doma. Po práci také vypnu počítač a zhasnu. Přemýšlím, jestli pojedu nakoupit dvakrát za den, nebo mi to stačí jednou. Doma se chováme jako řádní hospodáři. Můžeme si užívat jenom za to, co máme. U policie je to stejné.“

Jihočeská policie letos omezila provoz motorových vozidel. „To ale neznamená, že by policisté někdy nevyjeli k oznámenému případu,“ říká Radomír Heřman.

„Týká se to spíš hlídkové služby nebo nočních služeb. Usilujeme o to, aby policisté prováděli kombinovaný výkon služby, to znamená, aby jezdili autem a chodili pěšky.“

V době, kdy policii chybějí peníze, vyměnili stará auta za nová. Nebylo to zbytečné utrácení?

„Obměnili jsme staré vraky,“ říká Heřman. „Někde jezdili policisté ve feliciích, které měly najeto až 350 000 kilometrů. Když jsem v některé jel, cítil jsem se jako ve starém korábu.“

Všechna nová auta jsou v provozu. A některým policistům se zalíbilo v nich trávit hodně času.

„Nevidím důvod, proč by dvoučlenná hlídka měla za noční službu najet dvě stě padesát kilometrů. Když se jich ptám, co během 250 kilometrů udělali, odpovídají mi: Hlídkovali jsme. Projeli sice třikrát nebo čtyřikrát celý svůj rajon, ale chyběl jim kontakt s lidmi. Říkám jim, že musí z auta vystoupit a jít se osobně za lidmi podívat, aby zjistili, co se děje.“

Ubude policistů?

Úterní pracovní návštěvy na jihu Čech se zúčastnil také ministr vnitra Martin Pecina. „Nedostatek peněz způsobuje problém i v investicích,“ říká Pecina. „Kvůli finanční krizi si dovedu představit, že bude rozpočet nadále klesat. Musíme si pak uvědomit, že potom ale bude méně policistů i služeben.“

Podle ministra vnitra je na vině minulá vláda. „Již v lednu se vědělo, že rozpočet neplatí, a co schválil parlament, že je špatně.“

Peníze na policii sice jsou, ale ve špatných kolonkách. „Policie dostala peníze na mzdy na tabulkově neobsazená místa,“ vysvětluje Pecina. „Od začátku roku jsme si pěkně lhali do kapsy. Nyní musíme doplnit rozpočet na letošní rok. Chceme, aby pro rok 2010 byl již rozpočet nastaven správně,“ říká ministr vnitra.

„Martin Pecina přislíbil, že pro zajištění chybějících finančních prostředků v rezortu policie udělá maximum,“ dodává jihočeský policejní mluví Jiří Matzner.

„Je si vědom nejistoty, kterou do policejní práce přináší chybějící peníze.“