VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co chystají strakoničtí diabetici

Strakonice - Výlety i pobyty pořádá pravidelně strakonická organizace.

20.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Česká republika registruje v současné době přes 700 tisíc diabetiků a odborníci předpokládají, že v roce 2010 u nás bude cukrovkou trpět více než jeden milion obyvatel. Každý z nás má padesátiprocentní šanci, že se během života stane diabetikem. To vše představuje dostatek důvodů, aby se veřejnost začala o problémy cukrovky vážně zajímat.

Svaz diabetiků ČR – Územní organizace Svazu diabetiků ČR Strakonice funguje již od roku 1999. Posláním naší organizace je pomáhat všem diabetikům.
Máme téměř 100 členů ze Strakonic a okolí. Našich akcí se účastní poměrně dost „cukrářů“, kteří nejsou našimi členy, ale rádi je na našich akcích vítáme.
Organizace má vypracovaný roční plán akcí zaměřených na základní cíle. Je prokázáno, že účinnou edukací dochází ke snížení spotřeby léků, ale zároveň ke spokojenějšímu životu lidí.

Základní problémy, které řešíme, jsou zahrnuty do jednotlivých okruhů činnosti. Jedná se zejména o edukační docházkové akce jako například plavání a cvičení. Ve druhé polovině letošního roku předpokládáme opětovnou pravidelnou návštěvu plaveckého bazénu a v jednání je i pravidelné cvičení Pilates.
Významnou úlohu hrají odlehčovací výlety. Počátkem června jsme si zajistili jednodenní výlet Dostupná Šumava. V polovině srpna plánujeme zájezd na akci diabetiků do Mníšku pod Brdy. V posledním období jsme měli dvě lékařské besedy, a to s panem doktorem Pelíškem o prevenci mozkových příhod a s paní doktorkou Scheinostovou o štítné žláze. Tyto besedy měly mimořádně pozitivní ohlas. Oběma lékařům za jejich vystoupení děkujeme.

Na listopad plánujeme besedu o prevenci a léčbě křečových žil. Od 20. září připravujeme týdenní edukačně preventivní pobyt v hotelu Vydra v Srní.
Tento pobyt je základní formou působení na diabetiky v procesu zlepšování jejich kvality života, neboť dochází k intenzivnímu působení na diabetika v příjemném prostředí, kdy je oproštěn od svých každodenních starostí a je ve společnosti přátel, kteří si navzájem prokazují potřebnou podporu. Při tomto pobytu je zajištěn pravidelný lékařský dohled, rehabilitační cvičení, zdravotní přednášky a besedy a společensko–kulturní aktivity, které vedou ke zlepšení zdravotního stavu nemocných.

Organizování našich akcí vyžaduje finanční prostředky. Chtěl bych poděkovat zastupitelům městyse Katovice, kteří nám v letošním roce poskytli deset tisíc korun. Musím poděkovat paní Věře Samkové, která pracuje na strakonické radnici, za vypracování grantu. Její zásluhou jsme obdrželi dostatek prostředků z Jihočeského krajského úřadu, kterému také děkujeme.

Co ještě plánujeme? Mimo zmíněných akcí 14. listopadu podporu celosvětového pochodu proti diabetu. Jako každý rok se účastnící sejdou v parku pod pivovarem, kde opět na přání účastníků provedeme orientační měření krevního cukru. A 9. prosince budeme mít společné posezení v restauraci městského domu kultury u příležitosti Mikuláše.

Za strakonickou organizaci Oldřich Novák

20.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čápům se na Strakonicku daří poměrně slušně

Nutný ořez památné lípy zastaví provoz na Budějovice.

Ořez památné lípy zastaví provoz na Podsrpu na celé dopoledne

Bublina kam se podíváš..

Mladějovice - Sobotní odpoledne bylo na mladějovickém hřišti veselo.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Katovice B a Rovná byly při střelecké chuti

Strakonice – Fotbalový Dudák okresní přebor pokračoval 2. kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení