VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v zaplavených obcích chtějí pomoc od vojáků

Strakonicko/ S čím mohou pomoci. Na to se byli v úterý 30. června večer ve vytopených Malenicích ptát první vojáci.

2.7.2009
SDÍLEJ:

Jez na KřemelceFoto: DENÍK/Jana Štroblová

Bylo to ještě v ten samý den, kdy se starostové vyplavených obcí na schůzce s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou o vojenskou výpomoc zajímali.

Podle starosty Malenic Josefa Bláhovce, kde voda mimo jiné spláchla několik strání, strhla břehy a poničila kanalizaci, je vidět, že bylo toto setkání přínosem. „Vojáci už obhlédli terén a mapovali, s jakou technikou nám mohou přijet pomoci,“ zmínil se starosta. Kdy se vojsko do práce pustí, ještě ale říci nedokáže. „Zatím to není možné. Hladina Radhostického potoka se v úterý večer opět zvedla, vše je podmáčené, zatím by to nemělo smysl,“ podotkl Bláhovec.

Stejného názoru byl i hejtman Zimola. „Dokud voda neklesla, zatím jsme vojáky nepovolávali. Podle mých posledních zpráv je jich ale připraveno zasáhnout v jižních Čechách necelých pět set. Možná i více,“ uvedl.
Padesát vojáků strakonické protiletadlové raketové brigády čeká podle zástupce velitele Marka Breburdy jen na přímý rozkaz. Dalších devadesát je v záloze.

 Jako peněžitou pomoc přislíbil hejtman obcím osm milionů z krajského rozpočtu. A to na odstranění nejnutnějších škod. Maleničtí je chtějí využít na výdaje spojené s úklidem a opravu hasičského čerpadla, které se zničilo při sání vody z domů a je potřeba pro případ dalšího zaplavení.
Práce pro vojáky bude po opadnutí vody také v Bavorově. „Zatím netuším, jaké škody u nás povodeň napáchala. Blanice se stále drží mezi druhým a třetím povodňovým stupněm,“ zoufá starosta Jan Michalec.

Na kraj si chce zažádat o peníze na úklid bahna a čisticí prostředky. „Ale bojím se, že nepůjde o žádnou závratnou částku. Vzhledem k tomu, mezi kolik postižených obcí se bude rozdělovat,“ dodal.

Hejtman Jiří Zimola uvedl, že už o situaci v na jihu Čech jednal i s vládou, která přislíbila pomoc. „Zatím musíme zajistit nejnutnější chod obcí. Dál se budeme věnovat likvidaci dalších škod a protipovodňovým opatřením.“
Na úterní setkání starostů s hejtmanem byla do Vodňan pozvána asi padesátka starostů. Sešlo se jich okolo třiceti.

Setkání hejtmana se starosty

– Cílem setkání se starosty bylo podle hejtmana Jiřího Zimoly informování o potřebách jednotlivých vyplavených obcí. Starostové dostali také informace o tom, na co konkrétně mohou 8 milionů korun, které kraj ze svého rozpočtu na povodňové škody uvolnil, použít.
– Starostové vytopených obcí se často zajímali o možnost využití vojska na likvidaci následků. Hojně také upozorňovali na škody, které vznikly zanedbáním čištění koryt řek a potoků a uvízlými stromy z okolí toků.

Autor: Klára Alešová

2.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Marienka

Zápas sezony rozhodnou podle kouče házenkářů maličkosti

Pro cyklisty jsou připraveny tři trasy v délce 15 km, 42 km a 61 km.
3

Sobota odstartuje letošní turistickou sezonu

Házenkářské play out je tu, sokolky Písku začínají ve Veselí

Písek – Písecké interligové házenkářky si po roce zopakují účast v bojích o záchranu v nejvyšší soutěži.

Strakoničtí, pozor, svoz bioodpadu bude v jiné dny než dosud

Strakonice - Technické služby Strakonice a odbor životního prostředí městského úřadu upozorňují, že s platností od 8. 5. 2017 do 30. 9. 2017 dojde ke změně ve svozu bionádob.

Opravy v květnu dvakrát omezí pohyb chodců na mostě Jana Palacha

Strakonice - Chodníky dostanou nový povrch. Nejdříve směrem na Plzeň.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské kluby mohou nahlásit svazu, že mají na víkend hřiště nezpůsobilé

České Budějovice - Fotbal v kraji je o víkendu ohrožen. Čím, je zřejmé při pohledu z okna…

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies