Volit v pátek 6. června krátce po otevření volební místnosti ve 14 hodin přišel i Zdeněk Kolinger (54) ze Strakonic. „Vadilo by mi, kdybych se nemohl k takové věci vyjádřit. Na kandidátce je pár lidí, s kterými souhlasím, přišel jsem je podpořit,“ vysvětlil.

V souvislosti s Evropskou unií si vzpomněl i na několik investičních akcí, které byly v jeho okolí podpořeny evropskými penězi. „Myslím, že ve Strakonicích to byly cyklostezky a lávka přes řeku,“ řekl.

Na Strakonicku už desítky milionů z Unie podpořily řadu projektů. Ať už z oblasti rozvoje infrastruktury, zlepšení prostředí v obcích nebo rekonstrukce památek.

Podle Věry Samkové z odboru rozvoje strakonické radnice takové peníze město nikdy jen z krajských grantů získat nemohlo. „Na kraji se dotace většinou pohybují maximálně ve stovkách tisíc korun. Tady v milionech,“ poznamenala Samková.

Možnost získat větší peníze ale samozřejmě odpovídá také náročnost žádosti. Pokud město žádá o částku v desítkách milionů, najímá si podle úřednice na zpracování žádosti raději specializovanou firmu. „Vyplatí se to. Máme jistotu, že v takovém projektu neudělá zbytečnou chybu,“ dodala.

Takový koordinátor dohlížel i na získání dotací a jejich proinvestování při rekonstrukcích strakonického hradu. Ty už se vyšplhaly od roku 2004 na 86 milionů korun a práce za dalších 88 milionů mají proběhnout na hradě do roku 2010. I tady už má podle starosty Pavla Vondryse město schváleno spoluúčast od evropských fondů. Mělo by se stejně jako v předchozím období jednat tak o dvě třetiny nákladů.

I přes náročné papírování využívají evropských dotací také menší obce. Střelské Hoštice díky nim získaly peníze na třináctimilionovou rekonstrukci základní školy. Také využily možnosti získat na zpracování žádosti a na následný dohled stavby koordinátora. „Část platu tohoto pracovníka je totiž součástí nákladů v sestavované žádosti,“ podotknul starosta Petr Janoch.

I když lidé většinou vědí, že Evropská unie dává do jejich obcí nemalé částky, zda půjdou volit rozhodnuti většinou nejsou. „Lidem je bližší komunální politika než ta evropská,“ myslí si předsedkyně volební komise v Třebohosticích Ludmila Krejčová.

Volby se konají v České republice podruhé. Začaly včera a končí dnes ve 14 hodin.
Sčítání hlasů však začne až zítra ve 22 hodin až poté, co bude odvoleno v posledním okrsku Evropské unie. Výsledky budou známy v noci z neděle na pondělí, kdy se také hned objeví na internetových stránkách Deníku.

Evropský parlament
– Evropský parlament je jediným přímo voleným orgánem Evropské unie.
– Poslanci, kteří zastupují svoji zemi, jsou voleni každých pět let. Celkem jich je 785, po víkendových volbách se jejich počet sníží na 736. Zastupují 27 členských států. Za Českou republiku bylo v Evropském parlamentu 24 poslanců, pro další období jich bude 22.
– Parlament hraje aktivní úlohu při tvorbě právních předpisů, které mají dopad na každodenní život občanů Unie, například v oblasti ochrany životního prostředí, dopravy a volného pohybu pracovníků a kapitálu. Má společně s Evropskou radou pravomoc rozhodovat o ročním rozpočtu EU.

Klára Alešová, Iva Höflerová