VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trojice policistů zachránila dva lidské životy

Strakonice - Dva muži a jedna žena v uniformách pomohli těm, kdo se ocitli na pokraji smrti. Právem se za to dočkali ocenění.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Trojice oceněných policistů – zleva Michal Hrachovec z Obvodního oddělení policie (OOP) Strakonice, Ivana Kajtmanová z OOP Blatná a Petr Čejka z OOP Radomyšl. Foto: Policie ČR

Petr Čejka s Michalem Hrachovcem neváhali poskytnout první pomoc muži, který zůstal bezvládně ležet na chodníku. Ivana Kajtmanová zase tak dlouho hovořila s ženou, která chtěla spáchat sebevraždu, až jí její úmysl rozmluvila.

Za své činy dostali tento týden všichni tři ocenění. Oba muži pak ještě stříbrný Čestný odznak Policie ČR Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Petr Čejka a Michal Hrachovec se shodují, že jednali automaticky. „Prostě jsme bez přemýšlení udělali to, co bylo třeba,“ řekli shodně.

Policejní hlídka složená z jedenatřicetiletého Michala Hrachovce z obvodního oddělení Strakonice a dvaatřicetiletého Petra Čejky z obvodního oddělení Radomyšl poskytla začátkem letošního března první pomoc dvaačtyřicetiletému muži, který upadl z kola, zkolaboval a zůstal bezvládně ležet na zemi. Policisté masáží srdce a dýcháním z úst do úst přivedli muže k vědomí a stabilizovali jeho zdravotní stav do příjezdu rychlé zdravotní služby.

Petr Čejka je u policie pět let. „V policejní službě jsem podobnou zkušenost neměl, ale předtím jako voják na misi v Kosovu ano. Armádou a poté i policií jsem byl k takové pomoci školen,“ poznamenal. To jeho kolega Michal Hrachovec, který je v policejní službě osm let, zažil něco takového úplně poprvé.

Ani osmadvacetiletá Ivana Kajtmanová při rozhovoru s ženou, která chtěla spáchat sebevraždu, nemyslela na nic, pouze jak jí zachránit život. „Vůbec jsem nevnímala čas. Jen jsem s ní stále hovořila, aby si to rozmyslela,“ poznamenala.

Tato policistka z obvodního oddělení v Blatné odradila letos v lednu v náročném dvouhodinovém rozhovoru od úmyslu vzít si život ženu, která takto chtěla řešit svou tíživou situaci.

Ivana Kajtmanová obléká policejní uniformu teprve rok. Zkušenosti, jak se zachovat v obdobné situaci, si přinesla i ze svého předchozího zaměstnání. „Pracovala jsem v sociálně psychologickém centru Arkáda v Písku. Tam jsme měli i linku důvěry. Nebyly to sice tak závažné události jako tato, ale s lidmi v tíživé situaci jsem byla zvyklá hovořit,“ dodala.

Ocenění převzali policisté z rukou náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje pro vnější službu Romana Bláhy a ředitele pro řízení lidských zdrojů Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Pavla Kučery.

Autor: Jana Štroblová

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ukázka z loňského divadelního večera v Tažovicích -  Kontrola ve městě Kocourově.

Nejlepší jsou studený nejen v Tažovicích

Strakonicko 9. srpna - 2002. Taková byla nebo spíše nebyla silnice mezi Štěkní a Čejeticemi.

Povodně 2002- 15 let poté Do vstupních prostor Paláce pouze na lodičce

Junior a další postup? Hlavně nehrát o záchranu

Strakonice – Po čtyřech prvenstvích a postupech jdou fotbalisté Junioru Strakonice do své páté sezony, která přináší nejvíce otazníků. Jak zvládnou coby nováček druhou nejvyšší krajskou soutěž – I. A třídu? Mohou dosáhnout na páté prvenství? Budou vyhrávat opět většinu zápasů?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Kam za sportem na Strakonicku

Strakonice - Víkend nabídne zápas dorostenců i cyklistický závod. 

Práce na provizorních šatnách už běží

Strakonice – Oblouková hala v Máchově ulici nemá u sportoviště potřebné zázemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení