Strach, že nenajde práci, má Jiří Křivanec (21) ze Strakonic. „Před časem jsem dal výpověď ve Fezku. Chvíli jsem dělal práci na dohodu a teď si hledám jiné zaměstnání. Jestli vůbec něco seženu. Všude se poslední dobou propouští,“ obává se vyučený kuchař. Bral by zpět i bývalé místo ve Fezku, se kterým nebyl původně příliš spokojen.

Křivanec byl jedním ze 109 lidí, kteří se včera nahlásili do evidence nezaměstnaných strakonického úřadu práce.

Propouštění

V pátek, první pracovní den letošního roku, vyplnilo stejný formulář 70 nových uchazečů o práci. „Předpokládáme, že největší nápor už pondělkem minul. Podobné situace nejsou v lednu neobvyklé, ale počítáme s tím, že ekonomická krize nezaměstnanost zvýší,“ říká ředitel úřadu Josef Samec.

Z tohoto důvodu propustilo několik lidí i strakonické Fezko Thierry, a. s. Podle úřadu práce však zatím nejde o hromadné propouštění.

Hrozba ztráty místa visí i nad zaměstnanci firmy ČZ, a.s. Už nyní někteří z nich přicházejí o peníze. „Jsme doma od 17. prosince do 7. ledna. Někdo už neměl dovolenou a musel si vzít neplacené volno. Projeví se to na nejbližší výplatě,“ postěžovala si třiapadesátiletá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. O peníze podle ní přijdou lidé i při čtyřdenním pracovním týdnu, který firma plánuje.

Vliv na situaci na trhu práce má i to, že o práci dočasně přicházejí sezonní zaměstnanci. „Včera jsme tu měli od jedné strakonické stavební firmy dvacet lidí, kteří se přišli hromadně zaevidovat,“ poznamenala pracovnice úřadu práce Marie Kalbáčová.

Nové podmínky

Pro lidi na podpoře platí od 1. ledna nová pravidla.

Místo půl roku budou dostávat nezaměstnaní mladší než 50 let podporu jen pět měsíců. Ti ve věku 50 až 55 let osm měsíců místo devíti a lidé nad 55 let místo dvanácti jen jedenáct měsíců. V prvních dvou měsících bude ale výše podpory místo původních 50 procent 65 procent předchozího průměrného čistého platu. Další dva měsíce se částka snižuje na 50 a později na 45 procent platu. Podle ředitele úřadu Samce přijde o podporu i ten, kdo alespoň dvakrát za půl roku odejde z místa, které mu úřad práce našel. „Nárok na její vyplácení navíc ztrácejí i lidé, kteří si odmítnou nechat po pěti měsících vypracovat takzvaný individuální akční plán. Ten má umožnit snazší nalezení práce,“ upozornil. O dávky může ale nezaměstnané připravit i odmítnutí dobrovolnické práce pro obec nebo nabízené rekvalifikace.

Zpřísnění podmínek má podle šéfa úřadu práce vést nezaměstnané k rychlejšímu hledání práce.

K 5. lednu evidoval strakonický úřad práce 1089 volných pracovních míst. Poptávka je po řidičích, prodavačích, kuchařích, číšnících, svářečích nebo zdravotních sestrách.

Najít dobrou práci, to mohu jen přes známé

Radek Brynda (22) ze Strakonic je od loňského 17. prosince v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaný. Zůstat doma bez práce nechce za žádnou cenu. „Věřím, že nějakou seženu. Ale kdybych se dostal do situace, že zůstanu úplně bez peněz, tak vezmu cokoliv,“ řekl.

Je absolvent Střední rybářské školy ve Vodňanech, ale u svého oboru nezůstal. Po pokusu o další studium na vysoké škole vystřídal několik zaměstnání. „Dva roky jsem dělal správce ve dvoře technických služeb, dva roky jsem pracoval v Belgii jako kontrolor v autodílně. Když se ale zhoršily pracovní podmínky, vrátil jsem se,“ poznamenal.

Naposledy jezdil jako řidič dodávky, ale i s tím skončil, protože nechtěl přistoupit na nevýhodné platové podmínky zaměstnavatele.

Teď už nechce cestovat. Má přítelkyni a chce se usadit. V jižních Čechách nebo na Plzeňsku. Už si sehnal byt na Horažďovicku. Rád by si našel práci na plný úvazek, ne brigádu. Bral by zaměstnání, spojené s jeho vzděláním. „K rybám bych se vrátil, ale ani u rybářů není snadné najít místo,“ konstatoval.

Nespoléhá, že mu úřad práce najde zaměstnání. „Tam jsem kvůli evidenci, ale hledám a sháním si práci sám. Volám na inzeráty, hledám na internetu, poptávám se mezi známými. Ověřil jsem si, že místa, která visí na nástěnkách úřadu práce moc dlouho, nejsou k ničemu. I na inzeráty reaguje spousta lidí, protože když tam volám, dozvím se, že už jsem kolikátý v pořadí nebo že už je místo obsazené. Myslím si, že dobrá místa se seženou jedině přes známé,“ popsal své dosavadní zkušenosti.

O rekvalifikaci v nejbližších dnech neuvažuje. Doufá, že by v příštím povolání mohl zúročit své dosavadní zkušenosti. Cítí spíše potřebu naučit se nějaký světový jazyk. Už kvůli svému lepšímu uplatnění. Němčinu měl na střední škole, takže bere v úvahu angličtinu.

Sehnat dneska zaměstnání není podle Radka Bryndy snazší ani pro mladší generaci, ani pro starší. „Podle mého věk nerozhoduje. Ve výhodě jsou ti, kteří mají víc známých,“ dodal.

Světová krize se zřejmě nevyhne ani podnikům na Strakonicku. „Slyšel jsem, že velké podniky začínají propouštět. Pokud nemají odbyt, je to asi jediné řešení,“ dodal.

Krize: ČZ zvažuje čtyřdenní pracovní týden

Práce od pondělí do čtvrtka a v pátek doma. To je jedna z možných variant pro zaměstnance v ČZ, a. s.

Čtyřdenní pracovní týden je podle mluvčího Jana Pěnkavy pouze jedno z možných dočasných opatření. Zvolil ho i největší partner ČZ, mladoboleslavská Škoda. „Tím můžeme zachránit situaci v lednu. Dlouhodobě to ale řešení není,“ dodal Pěnkava.

Podle něj rozhodne situace na trhu. „Každý zatím vyčkává a jakékoliv plánování je obtížné,“ doplnil. Pokud by ale firma byla nucena lidi nechat v pátek doma, řešila by to formou dovolené.

Dosud vedení věřilo ve vyřešení situace pomocí organizačních opatření.

„Pokud krize potrvá, budeme nuceni přikročit k razantním krokům,“ doplnil Pěnkava. První by tak na řadu přišli zahraniční dělníci – tedy Slováci. „Může se stát, že na většinu míst už vůbec nenastoupí. Na proti tomu například na slévárně je riziková práce v obtížných podmínkách a lidé se na taková místa shánějí velice těžko. Tam někteří Slováci možná zůstanou,“ řekl.

Podle Jana Pěnkavy není řešením výrazné snížení výroby. Výrobní haly a stroje nemohou zůstat nevyužité. „Byť za cenu toho, že přechodně přijmeme méně lukrativní zakázky,“ konstatoval mluvčí.

Firma patří se svými 1800 pracovníky mezi největší zaměstnavatele ve Strakonicích. Průměrná mzda je tu přibližně devatenáct tisíc korun.

Klára Alešová, slávka Petráková, Jana Štroblová