VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pohřby dají lidé více peněz. Stát už jim pět tisíc nepřidává

Strakonicko - Lidé jsou rozladěni. Vláda z nás akorát tahá peníze, komentují někteří situaci.

17.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

Když paní Heleně ze Strakonic zemřel druh, dostala ještě pohřebné ve výši pět tisíc korun. Nyní by už nedostala nic. Pohřebné je zrušeno.

„Když jsme chystali pohřeb, pohřebné jsme dostali. Teď jsem sama, tak se o to nestarám, ale kdybych měla někomu blízkému pohřeb obstarávat, tato změna v zákoně by mi vadila,“ uvedla žena.

Od ledna letošního roku byl novelou zákona zrušen příspěvek na náklady spojené s vypravením pohřbu. Na pohřebné ve výši 5000 korun už teď má nárok pouze člověk, který vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte.

S touto změnou nesouhlasí Vlasta Rausová ze Strakonic. „Je to hrozné, vláda z nás akorát tahá peníze,“ říká. Ivana Vlnová ze Strakonic je stejného názoru. „Akorát ožebračují lidi,“ řekla.

Výdaje se zvýší i obcím. Budou muset platit pohřebné za své občany, kteří nemají žádné blízké příbuzné. „Zatím jsme se s takovým případem nesetkali,“ uvedla za obec Lnáře Marie Vrátná.

Že by vyhláška ovlivnila pozůstalé natolik, že by neměli prostředky na pohřeb, se pohřebním službám nezdá.

„Je to stále stejné. Když člověk chce zesnulému připravit důstojný odchod ze světa, tak ho připraví se vším všudy, bez ohledu na peníze,“ zmínila se za Pohřební službu města Strakonice Ivana Hejpetrová. I když nyní lidé platí za pohřby vyšší sumy, stále podle ní převládají pohřby s obřadem.

Vyplácení dávek pohřebného
Pohřebné
náleží jednorázově osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
Výše pohřebného je stanovena pevnou částkou ve výši 5000 korun.
Je zrušena valorizační podmínka v zákoně o státní sociální podpoře.
Proč byla nutná změna zákona? Změna je součástí snahy zbrzdit trend dalšího zhoršování stavu veřejných financí. Celková výše mandatorních výdajů je u nás neúměrná možnostem ekonomiky a významně ohrožuje bilanci veřejných rozpočtů. (Zdroj: webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR)

Magdaléna Kadaňová

17.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Katovice doma podlehly Čimelicím 0:1.
21

OBRAZEM: Katovice se opět střelecky neprosadily a doma prohrály

Blatenská radnice získala dotaci do cestovního ruchu ve městě.

Z dotace pořídili skatepark nebo kola

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Pocta Christianovi Battagliovi

Buzice - Na sedmdesát účastníků vyhlídkové jízdy s názvem Pocta Kristymu v sobotu 19. srpna vyjelo na trať, která pomyslně kopírovala také trasy nejen cyklo vyjížděk, ale také jeho života Christiana Battaglii.

Po stopách "Železného Kristy"

Buzice 18. srpna – Cyklistický závod na počest Christiana Battaglii v délce 65 km startuje v Buzicích. Druhý ročník závodu na počest známého bratronického šlechtice odstartuje v 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení