VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pohřby dají lidé více peněz. Stát už jim pět tisíc nepřidává

Strakonicko - Lidé jsou rozladěni. Vláda z nás akorát tahá peníze, komentují někteří situaci.

17.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

Když paní Heleně ze Strakonic zemřel druh, dostala ještě pohřebné ve výši pět tisíc korun. Nyní by už nedostala nic. Pohřebné je zrušeno.

„Když jsme chystali pohřeb, pohřebné jsme dostali. Teď jsem sama, tak se o to nestarám, ale kdybych měla někomu blízkému pohřeb obstarávat, tato změna v zákoně by mi vadila,“ uvedla žena.

Od ledna letošního roku byl novelou zákona zrušen příspěvek na náklady spojené s vypravením pohřbu. Na pohřebné ve výši 5000 korun už teď má nárok pouze člověk, který vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte.

S touto změnou nesouhlasí Vlasta Rausová ze Strakonic. „Je to hrozné, vláda z nás akorát tahá peníze,“ říká. Ivana Vlnová ze Strakonic je stejného názoru. „Akorát ožebračují lidi,“ řekla.

Výdaje se zvýší i obcím. Budou muset platit pohřebné za své občany, kteří nemají žádné blízké příbuzné. „Zatím jsme se s takovým případem nesetkali,“ uvedla za obec Lnáře Marie Vrátná.

Že by vyhláška ovlivnila pozůstalé natolik, že by neměli prostředky na pohřeb, se pohřebním službám nezdá.

„Je to stále stejné. Když člověk chce zesnulému připravit důstojný odchod ze světa, tak ho připraví se vším všudy, bez ohledu na peníze,“ zmínila se za Pohřební službu města Strakonice Ivana Hejpetrová. I když nyní lidé platí za pohřby vyšší sumy, stále podle ní převládají pohřby s obřadem.

Vyplácení dávek pohřebného
Pohřebné
náleží jednorázově osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
Výše pohřebného je stanovena pevnou částkou ve výši 5000 korun.
Je zrušena valorizační podmínka v zákoně o státní sociální podpoře.
Proč byla nutná změna zákona? Změna je součástí snahy zbrzdit trend dalšího zhoršování stavu veřejných financí. Celková výše mandatorních výdajů je u nás neúměrná možnostem ekonomiky a významně ohrožuje bilanci veřejných rozpočtů. (Zdroj: webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR)

Magdaléna Kadaňová

17.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybářské slavnosti v Blatné se v sobotu odehrávaly u sádek, na zámku a také v pivovaru
25

Zámek, pivovar, ale i zpracovnu ryb mohli navštívit diváci slavností

Ilustrační foto

Vojáci převezmou medaile

Zahradní slavnost zahnala soutěžící do stínu

Volyně - Zahradní slavnost společně pro děti i rodiče na Základní škole ve Volyni připravují v závěru školního roku již podruhé. „Pomalu se z původního nápadu k oslavám školy před dvěma lety stává z tohoto společného setkání tradice," řekl ředitel školy Martin Punčochář.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

OBRAZEM: Zdeněk Troška natáčet Čertoviny na Strakonicku

Střítež - Od středy 21. do pátku 23. června natáčel štáb režiséra Zdeňka Trošky část nové pohádky Čertoviny také na Strakonicku.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies