VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Horažďovické muzeum letos zaplní dobové fotografie a výstava o legionářích

Horaždovice - Muzeum už existuje 10 let

23.3.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka muzea Hana Smetanová.Foto: DENÍK/Ludvík Pouza

Již 110 let existuje v Horažďovicích muzeum. O jeho dlouhé a pohnuté historii ale i současnosti jsme si povídali s jeho ředitelkou Hanou Smetanovou.

Co předcházelo založení muzea v Horažďovicích?

K rozmachu zakládání muzeí přispěla v 90. letech 19. století velká výstava v Praze. Této výstavě předcházel rozsáhlý sběr materiálů, které se nejdříve vystavovaly v místech sběrů na Krajinských hospodářsko – průmyslových a národopisných výstavách. V Horažďovicích byla tato výstava otevřena 8. září 1894 a konala se na panském ostrově a v městských budovách. Byl na ní vystaven obsáhlý materiál z celého Horažďovicka, který dokládal velké bohatství lidové kultury a připomínal minulost města, které leželo ve středu bývalého Prácheňského kraje. Ke sbírání materiálů dal popud okresní národopisný odbor ustavený v roce 1893 výzvou k občanům, aby pomohli při sběru národopisného materiálu. Většinu tvořily součásti krojů, nábytek, nářadí a nástroje, ale i staré tisky, mapy, fotografie a také doklady lidové slovesnosti, např. písně, pořekadla, zvyky a pověsti. V čele dobrovolníků, kteří materiál sbírali byl učitel Štěpán Karel Vydra, pozdější první správce a zakladatel muzea. Po skončení Krajinské výstavy bylo 275 předmětů zapůjčeno do Prahy a po vrácení se spolu s ostatními sběry staly základem muzejních sbírek. Rozhodnutí o zřízení muzea padlo na schůzi městského zastupitelstva 20. prosince 1895. Muzeu byly věnovány dvě místnosti v měšťanské škole. Byla také ustavena Muzejní společnost, jejímž účelem bylo podle stanov: “ mravně i hmotně podporovati městské muzeum.“ Jejím předsedou se podle stanov stal starosta města a jednatelem správce muzea.

Nadšence kolem muzea ale musela čekat opravdu těžká práce?

Ano, před prvním správcem muzea stála nelehká práce se zapsáním, utříděním a uložením veškerého sebraného materiálu. Š.K. Vydra byl člověk velice obětavý a pilný a pro muzeum a kulturní život v Horažďovicích vykonal nepřehlédnutelný kus práce. Vlastní činnost muzea pro veřejnost byla zahájena 8.9.1898, otevřeno bylo v neděli dopoledne. Muzeum prospívalo a také přibývalo sbírkových předmětů, např. byla vytvořena ucelená sbírka cechovních památek.

V roce 1911 Š.K.Vydra náhle umírá. Co bylo s muzeem potom?

Dalším správcem muzea se stává ředitel měšťanské školy Hynek Brejcha. Ten v roce 1919 odešel do důchodu a novým správcem muzea se stal Karel Němec, který svoji funkci vykonával až do roku 1972. Nové prostory pro stále se rozšiřující sbírky získává muzeum v zámku a stěhování probíhá v roce 1920. Tyto místnosti zdarma poskytl hrabě Kinský, vlastník panství. Karel Němec udržoval muzeum ve vzorném pořádku, svědčí o tom i revizní zpráva Dr. Fridolína Macháčka z roku 1935, ve které je horažďovické muzeum zařazeno mezi dobře vedená česká muzea.

Jak to bylo třeba v období světové války?

V době druhé světové války byla činnost muzea omezena, povinně se vyřazovaly závadné předměty ze sbírek ( např. seznamy legionářů, čsl. mince a další). Z obavy před leteckými útoky byla většina sbírek z muzea odnesena a ukryta. Po válce, ještě před otevřením, se muzeum stěhovalo znovu. Byly mu poskytnuty prostory bývalého bytu hraběte Kinského, který po válce musel zámek opustit. K výstavním prostorám přibyl i velký sál a zámecká kaple. Po přemístění sbírek a přípravě na otevření přišlo najednou rozhodnutí, aby byly sbírky opět vystěhovány a muzeum uvolnilo prostory pro ubytování vojska. Jenom díky úsilí Karla Němce a jeho výborné pověsti v muzejních kruzích bylo toto nebezpečí odvráceno. Muzeum bylo otevřeno v roce 1946 a ve stejných prostorách je dodnes.

Jaké výstavy chystáte letos v rámci vašeho výročí?

Při výročí 110 let od otevření muzea se můžeme pochlubit stále narůstajícími sbírkami, novou stálou expozicí a stále stoupajícím množstvím návštěvníků. Velký sál s freskovou výzdobou je restaurován. Na letošní sezonu připravujeme výstavu, která přiblíží vznik muzea dobovými materiály a fotografiemi. V roce 1895 Karel Jiříček fotografoval Horažďovice a okolní obce na Národopisnou výstavu v Praze a my jsme se vypravili po jeho stopách. Tento unikátní soubor fotografií jsme použili, fotografovali jsme stejná místa znovu a vznikl tak doklad změny tváře krajiny i města. Současné fotografie pro nás vytvořil Ondřej Hurych. Další výstava bude věnována legionářům z Horažďovic a okolí.

Autor: Ludvík Pouza

23.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čápům se na Strakonicku daří poměrně slušně

Nutný ořez památné lípy zastaví provoz na Budějovice.

Ořez památné lípy zastaví provoz na Podsrpu na celé dopoledne

Bublina kam se podíváš..

Mladějovice - Sobotní odpoledne bylo na mladějovickém hřišti veselo.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Katovice B a Rovná byly při střelecké chuti

Strakonice – Fotbalový Dudák okresní přebor pokračoval 2. kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení