VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze tmy se vyloupla postava v podivných šatech

Katovicko – Katovický řezník Brynda, bratr Jaroslava Bryndy „policista“, chodíval po domácích porážkách i do okolních vesnic. Jednou si ho pozvali do Mnichova, aby tam skolil statného krmníka hodně přes metrák těžkého.

28.11.2011
SDÍLEJ:

U nás doma.Foto:

Povedlo se všechno bezvadně, pašík visel v kůlně, vařil se ovárek a zapíjelo pivo, vystřídané nápoji „silnějšími“. Ký div, že se Brynda pozdržel a vypravil se domů hodně po jedenácté. Tma byla, že by ji krájet mohl, ale nebál se. Čeho také? Pořádní lidé už dávno spí a na ty ostatní měl dlouhý řeznický nůž zastrčený v holínce.

Minul stará „boží muka“ na kraji vesnice a došel až na vrchol stoupání k mnichovskému háji. Tam u starého kříže stojícího u silnice se zarazil. Ze tmy se vyloupl neznámý chlap v podivných šatech a ještě podivnějším klobouku, černý jako cikán, a přidal se k milému Bryndovi. Slovo nepromluvil, jen očima blýskal a držel s ním krok. Brynda se snažil neznámého mlčícího průvodce zbavit. Zastavil se a v ten ráz zastavil i cizinec. Přidal do kroku a okamžitě zrychlil krok i nevítaný společník. Dělej co dělej, chlapa ne a ne se zbavit. Jde a jde a mlčí…

Co s ním?

Brynda nebyl strašpytel, ale volno mu nebylo. Přemýšlel, co dělat.

„Jsi–li lupič a cítíš u mne peníze, vytáhnu nůž z boty a děj se vůle páně,“ říkal si v duchu. Tak spolu šli, podivná dvojice, až došli k polní cestě, která kdysi odbočovala vlevo do Krt a od níž se oddělovala cestička vedoucí na „Šibence“.

Zde se neznámý na okamžik zastavil, zčistajasna se zasmál a pravou rukou si sáhl na hrdlo, jako by se chtěl škrtit. Potom beze slova odbočil k „Šibencům“ a ztratil se ve tmě jako duch. Jen kroky ještě chvíli doznívaly.

Tohle řezníkem otřáslo. Přidal do kroku a nepovolil, dokud nedošel na městečko. Tam si teprve vydechl a volně došel domů. Nikdy nezjistil, kdo byl onen nezvaný průvodce a co hledal o půlnoci na „Šibencích.“.

KAREL KUNCIPÁL
EDUARD KOLÁŘ

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čápům se na Strakonicku daří poměrně slušně

Nutný ořez památné lípy zastaví provoz na Budějovice.

Ořez památné lípy zastaví provoz na Podsrpu na celé dopoledne

Bublina kam se podíváš..

Mladějovice - Sobotní odpoledne bylo na mladějovickém hřišti veselo.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Katovice B a Rovná byly při střelecké chuti

Strakonice – Fotbalový Dudák okresní přebor pokračoval 2. kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení