VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky aneb Horký brambor v dlani

Strakonice – Hromady plechů a plastů ze zbytků rozebraných aut. Sedačky, gumy, nárazníky. Suť, odpadky, o kus dál staré bytové jádro.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Černá skládka V Holi.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Tak vypadá pozemek za starou pískovnou V Holi, na dohled kasáren V Lipkách. Chronicky a s železnou pravidelností tady bují černá skládka nemalých rozměrů. „Uklízíme ji tady několikrát ročně. Vsadím se, až to odvezeme, do několika týdnů tady zase začne růst,“ říká Viktor Brynda, šéf odpadového hospodářství Technických služeb Strakonice. Tato slova už pronáší bez emocí – není v nich ani vztek, ani odhodlání, ani smutek. Jen zvyk a zkušenost.
Spolu s ním a Radkou Mrkvičkovou z odboru životního prostředí strakonické radnice jsem se vypravil na malou reportáž o vyšetřování vzniku černé skládky.

Procházíme skládku a snažíme se najít nějaké vodítko. Zbytečně. „V podstatě skládku zdokumentujeme a já se pokusím najít majitele pozemku. Nevěřím, že bychom tady našli přímo vizitky toho, kdo to sem navezl. A upřímně řečeno, ani to by asi nestačilo. Málokdo si to uvědomuje, ale současná legislativa kolem černých skládek nám moc šancí nedává. Princip horkého bramboru, který putuje z ruky do ruky – to jsou černé skládky v republice,“ říká s fotoaparátem v ruce na adresu našich politiků Radka Mrkvičková.

To Viktor Brynda má s určením původců skládky – nebo alespoň její velké části – jasno. „To je cikánská práce. Vím to, ale to je to jediné, co nám zbývá. Někde rozeberou auto na šroubky a sem odvezou to neprodejné,“ říká bez zaváhání. Za svoje slova nese plnou zodpovědnost. „V Horažďovicích jsem to zažil také,“ vysvětluje.

Ale vraťme se k jádru věci. Co bude následovat dál? Pokud Radka Mrkvičková najde majitele pozemku, bude následovat proces přesvědčování, aby skládku nechal na vlastní náklady uklidit. „Každý majitel pozemku je zodpovědný za jeho stav. Ale jak říkám, páka na to donutit majitele uklidit něco, co nespáchal, je malá. V podstatě spoléháme na to, že se domluvíme,“ říká. Věcnost sdělení je až mrazivá, stejně jako tristní skutečnost, uprostřed které stojíme.

Napadá mne jedna věc. „Víte, že bych si pomalu přál, aby to byl pozemek města?“ neodolám pokušení to neříct. „Chápu. Byla by jistota, že to uklidíme. Ale ono to tak stejně dopadne,“ rezignuje Mrkvičková a Viktor Brynda souhlasně kývne . . .

Na smutném a zdevastovaném místě zůstáváme ještě tak půl hodiny. V okolí skládky nacházíme ještě další – například vyvezené panelákové jádro, o kus dál hromadu větví, jinde kameny. Kolik ten úklid asi bude stát? „Hodně,“ čte mi myšlenky Viktor Brynda. „Nákladní auto, mzda nejméně dvou lidí, likvidace,“ vypočítává. Tisícovky, které by mohly být využité jinde, se točí ve vzduchu podobné víru nafty v nádrži tatry, kterou odpad naplní.
A na závěr trochu smutné statistiky.

Loni vyzval Městský úřad Strakonice k úklidu černé skládky dva soukromé majitele pozemku, náprava byla sjednána. Na náklady města bylo odstraněno šest černých skládek. Suma – 33 tisíc korun.

Letos bylo odstraněno zatím pět skládek.

Autor: Petr Škotko

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buzice 19. srpna -  Asi  sedmdesát cyklistů vyrazilo v sobotu dopoledne na vyjížďku po stopách Christiana Battaglii
19

OBRAZEM: Pocta Christianovi Battagliovi

Závod na počest barona Christiana Bataglii začíná v sobotu v 10 hodin v Buzicích u Blatné.

Po stopách "Železného Kristy"

Dožínky na hoslovickém mlýně

Hoslovice - Dokončení sklizně a všechny klásky pěkně zpracovat do posledního, tak podle vyprávění vypadaly žně v minulosti.

Policisté si posvítili na cyklisty

Strakonicko - V pátek 18. srpna se policisté v okrese zaměřili na cyklisty. A to nejen dodržování viditelnosti lidí, kteří jedou na kole ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu.

Vítáme vás

Strakonicko - Děti narozené ve strakonické porodnici 12. až 18. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení