VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místě pohřbené uhlířovy dcerky vyschla studánka

Jižní Čechy -Šest kilometrů stoupá lesem červená turistická značka z Přední Výtoně na břehu Lipenské přehrady do horské osady Svatý Tomáš, ležící uprostřed hlubokého lesního hvozdu na hranici s Rakouskem.

26.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrace.Foto: Zdenka Študlarová

Na lesnatém vrchu nad ní je zřícenina strážního hradu Vítkův Hrádek s mohutnou obrannou věží, která zároveň sloužívala jako obytná a se zbytky hradeb s jednou z bašt.

Občanské sdružené Vítkův Hrádek, které se o záchranu významné památky zasloužilo, se postaralo i o vybudování vyhlídkové plošiny vestavěné ve věži, ze které je úžasný pohled na Lipenskou přehradu s rozlehlým okolím a okolními horami.

Za dobré viditelnosti jsou odtud vidět rovněž Alpy.

Slavnostní otevření hradní zříceniny po nezbytné rekonstrukci se zabezpečením zdiva se uskutečnilo 9. července 2005. Od té doby je Vítkův Hrádek opět důstojnou připomínkou dávné historie a vděčnou, hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.

V roce 2010 u něj na skále nechalo zmiňované občanské sdružení vztyčit veliký kříž jako symbol vzájemnosti mezi sousedícími národy.
V polovině 14. století nechal Petr z Rožmberku vystavět ve Svatém Tomáši gotický kostel Utrpení Ježíše Krista, kolem kterého později vznik

hřbitov s ohradní zdí. Kostel byl již od roku 1361 uváděn jako farní.

V průběhu staletí byl několikrát upravován a rekonstruován. Nejdůležitější z jeho oprav se pak uskutečnila na přelomu tisíciletí, kdy byl kostel, po druhé světové válce ponechaný dlouhá desetiletí v nepřístupním hraničním pásmu bez jakékoliv údržby a potřebných oprav, zachráněn doslova na poslední chvíli.

Obnoven byl i neméně zchátralý někdejší schwazenberský lovecký zámeček. Po obnově znovu pohledná stavba je nyní v soukromém vlastnictví. U studánky pod ním stávala kaplička, která po roce 1976 zcela zanikla. Na jejím místě nyní stojí sloupek s křížkem.

Ke Svatému Tomáši i Vítkově Hrádku se váže celá řada pověstí. Jedna z nich pojednává o lkajícím přízraku kněze, který nikomu neubližuje, ale kvílí tak srdceryvně, že husí kůže naskakuje i otrlým. Nešťastník krutě zhřešil, sveden pokušením, jemuž se neubránil. Krásné mladé ženě, která se k němu přišla kát z hříchů, jež ji tížily, poskytl chvilku hříšné rozkoše. Utvrdil ji tím v omylu, že všichni muži jsou mizerové a prostopášníci. Již nehledala cestu ke spáse, zbytek svého krátkého života prožila jako vyhlášená nemrava a když umírala, původce svého definitivního pádu proklela. Kletba umírající zafungovala. Nešťastníkův duch nenalezl posmrtného pokoje. Žalostně lkající bloudí za nocí po Vítkově Hrádku a není mu přitom pomoci.

Jiná smutná pověst pojednává o spojitosti hradu s vyschlou studánkou se zázračnou vodou. Podle té žil v chatrči v lese poblíž Svatého Tomáše ovdovělý starý uhlíř, který zde vypaloval dřevěné uhlí v milířích. Pečoval o mladou dceru. Ta se jednou vydala na borůvky do lesa, který dobře znala, ale tentokrát se dlouho nevracela, a tak se ji navečer znepokojený uhlíř vydal hledat.

Nemohl ji však nalézt, a když se smrákalo, zoufalý šel do osady prosit, aby mu místní horalé při pátrání po dceři pomohli. Ve všech chalupách, u kterých zabušil na dveře, mu však pomoci odmítli.

Dceru nalezl až ráno nehybně ležící u studánky. Byla mrtvá. Zakopla o kámen a spadla tak nešťastně, že si zlomila vaz. Zoufale bědujícího uhlíře opustily zbytky sil. Tělo své nebohé dcery nedokázal ani pozdvihnout, ani odtáhnout.

Znovu se bědující vypravil do vsi, avšak marně prosil, aby mu dceru pomohli pohřbít. Bál se, že by její tělo mohla ohryzat zvěř, a k tomu mu připadalo nedůstojné, nechat tam tak svou mrtvou dceru ležet. Opět ale narazil na nezájem. Stejně tak dopadl na hradě, kde také marně prosil o pomoc.

Vrátil se tedy k mrtvé a z posledních sil ji na místě vyhloubil hrob, do kterého ji uložil a zakryl hlínou. Zcela vyčerpaný pak ulehl vedle něj.

Další ráno tam nalezli mrtvého i jeho samotného. Voda ve studánce začala od toho dne ubývat. Pramen se zastavil. Jak studánka vysychala, začal se pozvolna rozpadat i hrad.

Netrvalo dlouho, než studánka vyschla docela a z hradu se stala zřícenina.

HYNEK KLIMEK

26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

V pondělí poběží běžci závod proti invazi ruských vojsk

Strakonice 18. srpna – Již po třiadvacáté se setkají běžci na startu Běhu městem Strakonice a to vždy ve stejném datu a to 21. srpna.

OBRAZEM: Katovice se opět střelecky neprosadily a doma prohrály

Katovice – Druhý mistrovský zápas, druhá porážka. Tentokrát však doma.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení