Normen. Pejsek, který jako tisící našel domov v Útulku pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek. „Přišel k nám stejně jako všichni pejskové, to znamená, že ho přivezla městská policie. Funguje to buď tak, že na něj narazí sami strážníci nebo je někdo upozorní, že po městě pobíhá pes,“ nastiňuje vedoucí strakonického psího útulku Alexandra Auterská.

Normen je zhruba rok a půl starý a jedná se pravděpodobně o křížence foxteriéra. V útulku bydlí třináct dní. O jeho minulosti nikdo nic neví. „Nemáme tušení o minulosti žádného ze psů. Když k nám přijde, začínáme postupně tipovat, co je to za psa, jak je starý, jakou má asi povahu a tak,“ pokračuje Auterská.

Tisícího čtyřnohého obyvatele ve čtvrtek 2. července v útulku slavnostně přivítali mimo jiné za účasti strakonické místostarostky Ivany Říhové a písecké místostarostky Hany Rambousové. Normen i ostatní obyvatelé útulku dostali balíčky pamlsků.

Z tisícovky psů, kteří útulkem prošli, se jich 675 dostalo do adopce a 286 se vrátilo k původnímu majiteli. Zbytek jsou ti, kteří museli být utraceni nebo současní obyvatelé útulku. „Momentálně jich tady máme devatenáct a jednoho v psím hotelu,“ informuje Auterská.

Útulkem za jeho tři a půl roku existence prošlo tisíc psů, tisíc příběhů, tisíc osudů. Některé bohužel neskončí happy endem, ale převážná většina ano, jak je patrné ze zmíněných čísel. Jednou z takzvaných srdečních záležitostí byla ovčanda, která se sem před časem dostala a byla nesmírně bojácná. „Fenka se v podstatě upnula na kolegyni (Jitku Zdychyncovou, pozn. red.) a všech ostatních se šíleně bála. Naštěstí se našla paní, která měla nesmírnou trpělivost. Chodila sem za ní a vždycky třeba hodinu seděla na dvoře, aby si na ni postupně zvykala. Vydržela tak dlouho, dokud jednou fenka nepřišla a nelehla si k ní. Nakonec si ji odvezla domů,“ vylíčila vedoucí útulku jeden ze šťastných konců.

U lidí převažuje zájem o menší plemena a mladší psy. Nejmenší problém je udat štěňata. „Tady je problém je vypiplat, pokud se k nám dostanou opravdu mimina, ale zájem o ně je vždycky. Horší je to se staršími psy a velkými plemeny,“ konstatuje Alexandra Auterská.

Lidé už se za dobu fungování útulku dost naučili pomáhat, ať už jde o dobrovolníky, kteří chodí psy venčit, či o dary v podobě piškotů, konzerv, hraček, ale i finanční hotovosti.

Útulek nesmí přijímat psy od jejich majitelů. Zařízení je určeno pouze pro takzvané nalezence. Mnozí to řeší tak, že nechají psa nebo štěňata u brány do útulku. Je to každopádně lepší varianta, než je vyhodit do popelnice a podobně.

V dubnu 2004 bylo radou města Strakonice rozhodnuto postavit útulek pro nalezené a opuštěné psy. Na základě společné dohody měst Strakonice a Písek o společném řešení problému útulku pro nalezené a opuštěné psy z obou měst se útulek stal společně provozovaným zařízením. Výstavba útulku začala v srpnu 2007 v prostorách městského zahradnictví. V prosinci téhož roku byl útulek uveden do provozu. Kapacita útulku je 48 psů. Pět míst je karanténních.