VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nesmíte si tuhle práci nechat vlézt pod kůži

Strakonice -Dětské oddělení strakonické nemocnice čeká během měsíce stěhování. Zpátky do svých prostor se vrátí za dva roky.

28.4.2011
SDÍLEJ:

V nedávných dnech obdrželo oddělení od soukromé firmy dva přenosné oxymetry (zařízení vpravo). Jejich výhoda oproti původním (vlevo) je v lehkosti a také možnosti měřit saturaci (nasycenost krve kyslíkem) i u těch nejmenších pacientů.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Dětské oddělení strakonické nemocnice funguje v prvním podlaží gynekologicko – porodnického pavilonu od roku 2005. Jeho primářem je Vladimír Cílek. „V současnosti máme na oddělení třicet lůžek, čtyři jsou na oddělení intenzivní péče. Pracuje tady šest lékařů a 16 sester,“ představil své hájemství primář Cílek.

Než se oddělení ocitlo v současném objektu, který je v provozu od roku 1986, sídlilo v nynějším dětském centru. „Na toto oddělení jsem nastupoval v roce 1988 a v té době tady bylo 62 lůžek, mělo tři stanice. V přízemí byly velké děti, v patře pak jednotka intenzivní péče a stanice kojenců a batolat,“ zavzpomínal primář.

Po revoluci v listopadu 1989 se ale změnilo spektrum dětských pacientů. Došlo ke zrušení jeslí, ubyly malé děti a celkově byla i nižší hospitalizace. Nezbylo nic jiného, než redukovat lůžka. Celkový stav se usadil na současném čísle 30. „Jsme akreditované pracoviště pro výuku, a to musí mít minimálně třicet lůžek. Souvisí s tím i počet atestací, doškolování lékařů a sester. Působení na takovém pracovišti se jim počítá jako praxe k atestaci,“ vysvětlil Vladimír Cílek.

Dětská sestra Dana Šmolíková pracuje v tomto oboru s přestávkami zhruba 20 let. I když je to náročná práce z hlediska výkonnosti, má ji ráda. „Před mnoha lety jsme měli na oddělení malého chlapce, jmenoval se Filip. Nějak jsme si na sebe zvykli a já dokonce chtěla svému dítěti dát jméno Filip,“ vzpomíná.

Právě na podobné vazby si musejí zdravotníci na dětském oddělení dávat pozor. „Někdy to není lehké, takže si musíte dávat pozor, aby se vám to nedostalo moc pod kůži,“ říká bez obalu Dana Šmolíková.

Velká změna čeká dětské v nejbližších dnech. Během měsíce se bude stěhovat na dva roky do nového pavilonu místo chirurgie. Během této doby dojde k rekonstrukci operačních sálů. Poté se vrátí na své nynější místo, ale do zcela nového objektu, protože i tento pavilon prochází renovací. Bude to ale mít podle Cílka jeden zásadní nedostatek. Dojde k rozdělení dětského oddělení a porodnice. „Bude to znamenat krok zpátky v oblasti komfortu o deset let. Zatím co tady nás od účasti při komplikovaném porodu dělilo jedno patro, v budoucnu bude muset běžet lékař z dětského na operační sál přes celý areál nemocnice,“ myslí si primář.

Dětské oddělení poskytuje péči dětem od narození do 19 let.

Úplně první jednotka intenzivní péče dětského oddělení na jihu Čech vznikla v roce 1977 právě ve Strakonicích. Založil ji tehdejší primář strakonické nemocnice František Říha. O rok později odešel do nemocnice v Českých Budějovicích, kde zřídil JIP také.

Autor: Petr Škotko

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marie Šampalíková byla ředitelkou ZŠ T. G. Masaryka v Blatné 25 let

Jde do důchodu, své nástupkyni přeje hodně nápadů a optimismu

Smrtelná nehoda u Sudoměřic u Bechyně.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Šplhal po okapu, protože se chtěl pomstít

Strakonice - Komise pro přestupky bude řešit případ z 19. června. 

Byl jsem spíš dřevák než dobrý střelec, usmívá se Jan Chylík

Strakonice – Strakonický tým skončil na domácím turnaji slávistiských odboček třetí.

Letiště se po osmdesátce změní na veřejné

Planá - Vzpomínky, úžas, nadšení, zážitky. Taková byla sobotní oslava 80. výročí provozu letiště v Plané s 15 000 návštěvníky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies