VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontokorentní úvěr: Je vyčerpáno 75 milionů

Strakonice – Letos má být k dispozici opět částka 150 milionů korun na předfinancování akcí podpořených dotacemi. Smlouva s bankou ale ještě není.

4.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Škotko

Lávka u hradu, či připravené parcely v obytné zóně Na Muškách. Ani jedno z toho by nevzniklo bez kontokorentního úvěru. Přes námitky opozice zastupitelé jeho využití ve výši 150 milionů korun odsouhlasili i pro letošní rok.

Bez tohoto úvěru by město nemohlo realizovat nejen zmíněné akce, ale i další podpořené dotacemi. U řady z nich totiž musí celé náklady uhradit ze svého a teprve zpětně dostane z příslušného fondu peníze. Pro nejbližší období by bez něj byl problém najít v rozpočtu peníze na další etapu rekonstrukce Základní školy F. L. Čelakovského, na kterou půjdou dotace z Regionálního operačního programu.

Ani jednou se zmínka o kontokorentním úvěru neobejde bez kritiky opozice. Jako každá půjčka se jí zdá rizikový a může město přivést do úvěrové pasti. Tentokrát opoziční zastupitel Radek Chvosta (ODS) proti němu sice zásadně nevystoupil, zajímala ho však konkrétní čísla. „Jaké očekáváme příjmy z dotací, když má být určen na předfinancování,“ podotkl.

Podle informací vedoucí finančního odboru radnice Jitky Šochmanové je v současné době z kontokorentního úvěru vyčerpáno 75 milionů korun. „Čekáme dvacet milionů korun na sportoviště Na Muškách a kolem deseti milionů na revitalizaci strakonického hradu. Dále se jedná o řadu menších akcí,“ dodala. Jedna z posledních částek, kterou Strakonice obdržely, bylo necelých dvacet milionů na sítě a komunikace v obytné zóně Na Muškách.
Splatnost je sice až k 31. květnu 2011, ale jinak by nemohl být zařazen do letošního rozpočtu. Proto už došlo ke schvalování v prosinci.

Podle starosty Pavla Vondryse Strakonice potřebují úvěr, kam mohou sahat opakovaně a peníze vracet, když přijdou z dotací. „Ne klasický, který vyčerpáme a potom ho teprve budeme splácet,“ dodal.

Současný kontokorentní úvěr, jak už bylo řečeno, platí do konce května. Nyní zastupitelstvo jen potvrdilo jeho další využití. Konkrétní podmínky a třeba i to, jaká banka ho nakonec poskytne, bude otázka teprve dalšího schvalování.

V souladu se schváleným rozpočtovým výhledem Strakonic má být letos kontokorentní úvěr opět 150 milionů korun. V roce 2012 by to mělo být 200 milionů korun. Rozpočtový výhled, který bude obsahovat další roky, radnice teprve připravuje.

Autor: Jana Štroblová

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blatná.

Blatenský fotofestival se letos zaměří na krajinu

Osek porazil Junior Strakonice na jeho hřišti 4:1.
15

První přípravu zvládl Osek lépe než Junior

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Hlídky na vltavských jezech jsou pro vodáky požehnáním

Vyšebrodsko - Dítě či psa už dokázali zavčasu vytáhnout z vody mladíci, kteří drží hlídky u dvou nebezpečných jezů na Vyšebrodsku.

Dobrš nabízí výstavu Marie Ladrové a Natálie Hoškové

Dobrš - Do 12. srpna je v dobršské galerii CoCo k vidění výstava s názvem MY (Marie Ladrová a Natálie Hošková).

Katovice daly čtyři góly, přesto zase prohrály

Katovice – Další gólové hody si užili diváci v Katovicích v rámci druhého přípravného utkání mužstva. I když opět sledovali porážku svého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení