Dvacet tisíc ročně zaplatí majitelé heren ve městě za každý videoterminál, pokud zastupitelé zítra schválí novou vyhlášku.

Podle provozovatelů heren ve Strakonicích to přímý vliv na počet videoterminálů mít nebude. „Většina patří velkým firmám. Ty jsou se zaváděním poplatků smířené. Je jasné, že to zpětně dolehne i na nás,“ podotkl majitel herny, který si nepřál zveřejnit jméno. Bude pak na každém zhodnotit, zda za takových podmínek podnikat dál.

Poplatky hráči neřeší. „Nerozlišují ani, zda je to obyčejný automat, či videoterminál. Prostě sednou a hrají,“ řekla obsluha herny.

Videoterminálů přibylo poté, co města omezila běžné výherní automaty vyhláškami. To potvrzují údaje radnice. Podle předběžného zjišťování jich ve Strakonicích má být přes 160. Před dvěma roky se daly počítat na desítky.

Starosta Pavel Vondrys dodal, že videoterminály povoluje ministerstvo financí. „Chtěli bychom je alespoň zpoplatnit. Získané peníze bychom použili na sportovní a volnočasové aktivity dětí a mládeže,“ naznačil.

Opoziční zastupitel Josef Štrébl (VPM) se zatím k úpravě nechtěl vyjadřovat. „Podrobně si podklady prostuduji a teprve podle toho se rozhodnu,“ dodal.
Poplatek činí pět tisíc korun za čtvrt roku. Do městské kasy by mohlo jít ročně přes tři miliony korun.

Dva a půl roku už platí ve městě vyhláška, která omezila provoz výherních automatů na 33 vyjmenovaných míst. Vybraných peněz je sice méně, ale zásadní změny to nepřineslo.

Podle Vladimíra Halgaše, v jehož strakonické provozovně také výherní automaty jsou, takto postavená vyhláška na počet automatů velký vliv neměla. „Bylo jich tady tolik, že už ani nemohly vydělávat. Pokud mělo něco takového přijít, mělo to být mnohem dřív,“ zmínil se. Zároveň ale přiznal, že peněz, které projdou automaty, ubývá. To je ale podle něj spíš tím, že jich lidé mají čím dál tím méně. „Tady na Velkém náměstí to pak je dáno i tím, že je celé rozkopané a ani tam nejdou,“ dodal. Myslí si, že letošní rok bude pro mnohé přelomový, zda vůbec v této oblasti podnikat dál. I on sám to v současné době zvažuje.

Vyhláška, která omezila provoz výherních automatů ve městě na 33 vyjmenovaných míst, platí od února 2008. Tomu předcházela několikaměsíční ostrá diskuze, jakým způsobem by omezení mělo vypadat. V září 2007 měli zastupitelé schvalovat vyhlášku, která by provoz omezila časově. To neprošlo. Na prosincovém zasedání měli zastupitelé před sebou návrh prostorový, kdy herní přístroje neměly být v blízkosti škol a podobně. Ani to neprošlo. V lednu 2008 zastupitelé zmrazili dosavadní stav tím, že schválili vyhlášku, v níž byl výčet adres, kde se výherní automaty smějí provozovat. Mezi nimi byly i dvě, pro které bylo před nabytím účinnosti vyhlášky vydáno jen stavební povolení. V souvislosti s vyhláškou se objevily i spekulace, že herny se postaraly o mírní postoj zastupitelů prostřednictvím sponzorských darů pro město. K tomu se ale radnice nezná.

Podle vedoucí finančního odboru radnice Jitky Šochmanové jsou tři základní druhy příjmů z výherních hracích přístrojů. Jsou to správní poplatky, dále poplatek za provoz a do třetice výtěžek z provozu výherních hracích přístrojů. „Ten musí být ze zákona použitý na veřejně prospěšné účely,“ zdůraznila. Ve Strakonicích jdou většinou tyto peníze na dětská hřiště a podporu nejrůznějších sportovních a volnočasových aktivit. Například v letošním rozpočtu města Strakonice jsou na správních poplatcích předepsány tři miliony korun, na poplatek za provoz 3,5 milionu korun a část výtěžku z provozu 1,5 milionu korun. Tedy v součtu osm milionů korun. Přitom například před čtyřmi roky to bylo o necelý milion více.

Vybrané poplatky za provoz
2006 - 3,9 milionu korun
2007 - 4,3 milionu korun
2008 - 3,9 milionu korun
2009 - 3,4 milionu korun
Podle obecně závazné vyhlášky platí provozovatelé za čtvrt roku za každý přístroj 5000 korun.