VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaník se konečně dočká pitné vody

Slaník - Tři roky museli chodit lidé k cistenám.

5.7.2010
SDÍLEJ:

Cisterna s pitnou vodou ve SlaníkuFoto: DENÍK/Iva Höflerová

Obyvatelé Slaníku se konečně dočkají kvalitní vody. Ta, která jim nyní z vodovodu teče z obecní studny je podle rozborů z hygieny plná dusičnanů a nevhodná k pití. Do roku 2007 měl Slaník udělenu výjimku, ale už téměř tři roky čerpají do kanystrů pitnou vodu lidé z přistavené cisterny na návsi.
Jak na boží smilování čekají na novou přípojku i manželé Dluhošovi. „Tady je voda špatná možná už čtyřicet let. Víme, že některým dětem vadila i na koupání,“ shodli se manželé. I oni berou pitnou vodu z cisterny. „Těšíme se, až nám poteče nezávadná voda z kohoutku a nebudeme si ji muset na jídlo a pití nosit. Také jsme na ni čekali spoustu let,“ dodali.

Nekvalitní vodu měla obecní studna dlouhodobě. Situace se vyostřila na podzim roku 2008, kdy z funkcí začali dobrovolně odstupovat obecní zastupitelé. Důvodem byl nesouhlas se situací v obci, kdy byl výhled na realizaci přípojky v nedohlednu. Tehdejší starostka Marie Tůmová skončila kvůli odstoupení celého zastupitelstva ve funkci 31. prosince 2008. Od února 2009 byl správcovstvím obce pověřen ministerstvem vnitra Jiří Wágner. V červenci 2009 se v mimořádných volbách stal starostou Josef Bátovský a místostarostkou Martina Spišská.

V referendu, které proběhlo již v roce 2008, se většina obyvatel Slaníku vyslovila pro novou přípojku vody z Římova. První jednání uskutečnilo až nové zastupitelstvo se společností JVS v září 2009. Letos 21. června se započalo se stavbou. Jako zhotovitel akce byla vybrána firma Hochtief. Nejhrubší práce, jako je šachta nebo zakopané potrubí, jsou již hotové. Slaník zažádal JVS o příspěvek na potrubí a úpravy vodojemu. Přislíbena byla obci 50 procentní dotace. Z celkových nákladů akce, které byly vyčísleny asi na 650 tisíc korun, obec zaplatí z rozpočtu 115 tisíc korun.
Od 20. srpna tak už poteče do domácností pitná voda.

Autor: Kateřina Malečová Suková

5.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buzice 19. srpna -  Asi  sedmdesát cyklistů vyrazilo v sobotu dopoledne na vyjížďku po stopách Christiana Battaglii
19

OBRAZEM: Pocta Christianovi Battagliovi

Závod na počest barona Christiana Bataglii začíná v sobotu v 10 hodin v Buzicích u Blatné.

Po stopách "Železného Kristy"

Dožínky na hoslovickém mlýně

Hoslovice - Dokončení sklizně a všechny klásky pěkně zpracovat do posledního, tak podle vyprávění vypadaly žně v minulosti.

Policisté si posvítili na cyklisty

Strakonicko - V pátek 18. srpna se policisté v okrese zaměřili na cyklisty. A to nejen dodržování viditelnosti lidí, kteří jedou na kole ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu.

Vítáme vás

Strakonicko - Děti narozené ve strakonické porodnici 12. až 18. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení