VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie šetří hospodaření na Šumavě

Šumava - Bývalý ředitel parku František Krejčí měl dle stěžovatelů způsobit škodu za desítky miliard.

21.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Atilla Racek

Neekonomický prodej dřeva v hodnotě desítek až stovek milionů korun, předražený projekt na opravu vimperského zámku či záhadné zmizení víc než 100 tisíc kubíků dřevní hmoty, údajně určené k zetlení. Hospodaření Národního parku Šumava (NPŠ) pod vedením Františka Krejčího (ve funkci 2007 – 2010) a někdejších ministrů životního prostředí Martina Bursíka, Ladislava Mika a Jana Dusíka prověřují kriminalisté. Podle Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ), která ve věci podala tři trestní oznámení, způsobili jmenovaní svou nečinností vážné poškození přírody a mají na svědomí celkové ztráty v desítkách miliard korun. Za svého působení se údajně dopustili poškození a ohrožení životního prostředí, porušování povinností při správě cizího majetku, zkreslování údajů o stavu hospodaření a zneužití pravomoci úřední osoby. „Věříme, že se tím konečně budou orgány činné v trestním řízení objektivně zabývat," řekl našemu Deníku krajský předseda SPOZ František Pohanka. Bývalý šéf parku František Krejčí však nařčení z porušování zákona rázně odmítá a označuje je za nesmysly. „Za mého působení nikdy nebylo v NPŠ prodáváno dřevo za cenu, která je nižší než kdekoliv v republice. Technicky to ani není možné," reagoval. 

Opačný názor mají současný šéf parku Jiří Mánek i jihočeský senátor Tomáš Jirsa. Podle vyjádření ředitele Mánka bývalé vedení parku skutečně v minulosti prodávalo dřevo takzvaně pod cenou. A to hlavně po ničivém orkánu Kyrill, který zasáhl jižní Čechy začátkem roku 2007. V šumavských hvozdech po něm zůstalo ležet ladem až 200 tisíc kubíků. Část se později ztratila. O cenách tehdy údajně rozhodoval pouze jediný člověk, který už dnes ve své funkci nepůsobí.

Naprostá většina vytěženého dřeva skončila u rakouských a německých firem. Podle SPOZ za cenu 800 až 900 korun za metr krychlový. Lesy ČR a Vojenské lesy a statky prý v té době prodávaly srovnatelné dřevo za 1200 až 1500 korun za kubík. Jen v letech 2009 a 2010 tak vznikla státu škoda za desítky až stovky milionů. „Od té doby jsme změnili pravidla a směrnice a teď je vše naprosto transparentní. Rozhodně nemáme ambice prodávat dřevo jakkoliv pod cenou," vysvětluje Jiří Mánek 
a dodává, že v prvním čtvrtletí letošního roku dokonce vedení národního parku nabízelo dřevo za nejvyšší ceny během posledních deseti let.

Senátor Tomáš Jirsa, který se problematice národního parku dlouhodobě věnuje, byl ve svém vyjádření pro náš Deník ještě nekompromisnější. „Vládnutí pana Krejčího v Národním parku Šumava byla jedna velká tragédie. Příkladem je jeho záměrné rozpoutání takzvané kůrovcové kalamity. Tragédií je i jeho ekonomické hospodaření," domnívá se senátor.

Přeložený pramen

Neekonomické hospodaření, které kritici Krejčímu vyčítají, se netýká jen samotného prodeje dřeva. SPOZ například upozorňuje na nesmyslné přeložení skutečného pramene Vltavy do fiktivního místa, odkud řeka nikdy nevytékala. Důvodem má být skutečnost, že původní okolí pramene natolik zasáhl a zničil kůrovec, že ho vedení parku muselo uzavřít pro turisty.

„Za téměř milion korun byla vybudována lávka, přičemž reálné náklady se pohybují kolem 20 tisíc korun. Vynakládaly se nemalé prostředky na seříznutí stojících stromů tak, aby vypadaly jako zasažené polomem a nikoliv uschlé v důsledku působení kůrovce," stojí mimo jiné v oznámení, které strana loni v září poslala na Krajské státní zastupitelství v Č. Budějovicích.

Trnem v oku je kritikům 
i předražený projekt rekonstrukce vimperského zámku za zhruba miliardu korun. 
O případuinformovala MF Dnes. Ve stručnosti jde o to, že bývalé vedení parku 
si v minulosti objednalo projektovou dokumentaci za 5,5 milionu korun. Později nechalo zpracovat novou studii, která vycházela na zhruba 19 milionů korun. Do výběrového řízení se přihlásila jen jedna firma a ta nabídla vytvoření projektu za 50 milionů korun včetně DPH. Právě tato společnost dnes zaměstnává tehdejšího ředitele Františka Krejčího. On sám v tom nevidí problém. „Záležitost vychází z obchodní soutěže, kterou jsme podávali tak, aby prošla stálými kontrolami poskytovatele evropských dotací. Funkci jsem předal a kontroly ministerstva financí i životního prostředí nezjistily jakékoliv problémy," řekl našemu Deníku František Krejčí.

Autor: Pavel Kroupa

21.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V I.A třídě Prachatice po výhře v pošumavském derby nad Vimperkem (3:1) tentokrát porazily Vodňany.

Blatnou připravil o výhru gól z penalty a brala bod

Ilustrační foto

Kam za kulturou na Strakonicku

Někdo zkrátka alkohol nezvládá

Strakonice - Mladý muž v opilosti rozbil.

O peníze v autě přišel

Vodňany - Rčení o tomn, že auto není trezor, se opět potvrdilo.

AUTOMIX.CZ

Garáž 10 motoristů: Tahle parta stavěla fascinující auta, socialismu navzdory

Sedmdesátá léta minulého století československým automobilovým nadšencům příliš nepřála. Nabídka aut byla samozřejmě úzká a když už jste si vybrali, ani samotné pořízení nemuselo být snadné. Našli se ale tací, kteří se s takovou situací odmítli smířit a i v náročných podmínkách si plnili svoje automobilové sny. Takoví byli i nadšenci, kteří stáli za projektem s podivuhodným názvem GIOM.

V dlouhých kolonách si u Plané šoféři postojí až do prázdnin

České Budějovice – Řidiči osobních automobilů čekající v kolonách, které se ne a ne hnout. Cesta z Budějovic jižním směrem se hlavně v ranní a odpolední špičce od pondělí stala peklem. Ředitelství silnic a dálnice nechalo opravit celkem 1,5 kilometru mezinárodního tahu E 55. Práce na výpadovce do Českého Krumlova a Kaplice skončí se školním rokem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies