VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Násilník si většinou myslí, že je ve svém obydlí nedotknutelný

VOLYNĚ - Rozhovor s policistou Petrem Hlavínem z obvodního oddělení ve Volyni o domácím násilí a novém zákoně, který umožňuje vykázat agresora z vlastního bytu.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Policisté na Volyňsku využili v praxi nové oprávnění a vykázali na deset dní z bytu agresora, který týral svoji ženu. O své zkušenosti se s námi podělil jeden z policistů, vrchní inspektor Petr Hlavín.

Jaké chování můžeme nazvat domácím násilím?

Jde o násilné chování mezi blízkými osobami, které přetrvává delší dobu. Neustále se opakuje a jeho intenzita se stupňuje. Může mít podobu fyzického, psychického, sexuálního, ale například i ekonomického násilí. Nejčastěji se však tyto podoby prolínají.

Jak to většinou začíná?

Většinou opakujícími se útoky proti lidské důstojnosti spočívající v ponižování, zesměšňování a schválnostech. K nim se postupně přidávají útoky proti lidskému zdraví, jako jsou různá fyzická napadání, týrání a podobně. V konečném stadiu to může přejít až na útoky ohrožující život.

Dnes má policie oprávnění na místě vykázat agresora na deset dní z bytu. Jak jste případy řešili dříve?

V případě nutnosti byla využívána jiná zákonná oprávnění. Umožňovala násilníka od ohrožené osoby „oddělit“ na dobu 24 až 48 hodin, podle toho, jak bylo protiprávní jednání kvalifikováno. Tato doba sloužila ale spíše k zabránění v pokračování protiprávního jednání a provedení nezbytných policejních úkonů.

Bylo to dostačující?

Z hlediska potřeb ohrožené osoby byla, dle mého názoru, tato doba nedostačující. Oprávnění vykázat násilníka ze společného obydlí na 10 dnů je velkou pomocí především obětem násilí. Získají čas a prostor uklidnit se, vyhledat odbornou pomoc, zvážit svoji životní situaci a začít ji řešit.

Jak reaguje vykázaný na takové sdělení? Chce se mu z bytu?

Násilník má tendenci své protiprávní jednání popírat, nebo jej alespoň zlehčovat. Když zjistí, že policie skutečně hodlá využít svého oprávnění vykázat ho z bydliště, nastupuje vztek. Tento postoj pramení především z nedostatečné znalosti. Násilník se domnívá, že je ve svém obydlí nedotknutelný.

Jak tedy policie na místě činu postupuje?

Policista musí vykazovanému řádně vysvětlit jeho provinění a poučit ho, a ten musí policisty uposlechnout. Pokud obydlí neopustí, dopouští se přestupku, popřípadě i trestného činu. Pokud vykazovaná osoba klade odpor, mohou policisté použít i donucovací prostředky. Jako například hmaty a chvaty, pouta.

Náhradní ubytování si musí pak vykázaný najít sám?

Součástí vykázání je i povinnost policistů poskytnout vykázané osobě informace o možnostech jejího dalšího ubytování. Například předat jí seznam ubytovacích zařízení v místě bydliště a nejbližším okolí.

Co se stane v případě, že není vykázání dodrženo?

Povinnost dodržet vykázání se vztahuje na oba. Jak na vykázaného, tak na ohroženou osobu. V případě nedodržení se obě strany vystavují postihu za protiprávní jednání.

Co lze doporučit obětem domácího násilí? Většina z nich se asi bojí jít na policii…

Aby neváhaly a problém řešily. U policie se případům věnují vyškolení specialisté, kteří jsou schopni profesionálního a především lidského, citlivého a taktního přístupu. Nejsou na místě jakékoli obavy, například otevřeně hovořit o svém soukromí. Z vlastní praxe vím, že citlivé vyšetřování těchto případů vede nejen k objasnění, ale především k přesvědčení oběti domácího násilí, že je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc.

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotnická pomoc v případném boji byla tématem výcviku vojáků ve Strakonicích
10

Vojáci z leteckých základen se učili ve Strakonicích, jak poskytnout prvn�

Ilustrační foto. Policisté varují majitele chat před vloupáním zlodějů

Škoda se vyšplhala na 30 000 korun

Primář interního oddělení se angažoval v odboji, byl popraven nacisty

Strakonice - V roce pondělí 16. října uplynulo 113 let od narození pozdějšího primáře interního oddělení strakonické nemocnice a to v letech 1939 -1942.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Šestou výhru Katovic pokazilo zranění Uhra

Katovice – Tým fotbalistů Katovic teď připomíná rozjetou lokomotivu, kterou nic nezastaví! Šestá výhra v řadě, která překlopila dosavadní vyrovnanou bilanci na kladnou, to potvrdila.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení