VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznik cehnických hasičů se traduje do druhé poloviny 19. století

Cehnice - Hasičský sbor byl založen roku 1884

17.6.2010
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů CehniceFoto: DENÍK/ Petr Škotko

Tradice sboru dobrovolných hasičů v této obci sahá do druhé poloviny 19. století. Většinu obce tou dobou tvořila dřevěná stavení, a proto vzniklý požár pohltil vždy velkou část obce. „Ne jinak tomu bylo například roku 1865, kdy vyhořela více než polovina obce. Proto se začaly držet protipožární hlídky a posléze 13. července roku 1884 byl založen hasičský sbor o síle 32 mužů,“ cituje z kroniky starosta sboru Václav Štros.

Byla první

V roce 1898 nechala obec postavit první hasičskou zbrojnici a o 16 let později se zde konala Župní valná hromada za velké účasti hasičstva i veřejnosti, jak se o tom píše v místní kronice. V roce 1932 byla pro sbor zakoupena první motorová stříkačka, která byla následně ihned použita při požárech v obci. V tomto roce se také konal další Župní sjezd. 

Nová generace hasičů pak nastoupila v 50. letech. Používali tehdy stříkačku americké výroby, která se dala tahat za traktorem. Také získali terénní automobil značky HORCH vyřazený z války. V 60. letech bylo také nutno vybudovat novou hasičskou zbrojnici, což se díky tehdejšímu národnímu výboru ve spolupráci s hasiči podařilo. V roce 1965 byla sboru přidělena požární stříkačka PPS 16 a nákladní automobil RN SPECIÁL.

V této době se již sbor zúčastňoval také soutěží v zastoupení mužů i žen a probojovali se až do krajské soutěže. Přišel však také úpadek a sbor byl dokonce v roce 1988 zrušen. Po této černé době však nastupuje opět mladá generace a roku 1995 jsou hasiči v Cehnicích znovu založeni. Okamžitě se zapojují do činnosti. Likvidují živelní pohromy a zasahují při požárech se stříkačkou PPS 12.Také to zkoušejí jako nováčci při soutěžích v požárním sportu. Nutností se stává koupě terénního automobilu ARO.

V současnosti má sbor 45 členů. Mužstvo mužů, žen a veteránů se pravidelně účasní pohárových, ale také hlavně ženy, i okresních soutěží. Není to však jen o sportu a zábavě. Mimo požárů byl sbor zapojen například do povodní v roce 2002, kde pomáhal při evakuaci obyvatel a ochraně majetku.
V této obci více nežli s ohněm bojují s vodou, která téměř každoročně po přívalových deštích zaplaví střed Cehnic. Nyní sbor disponuje automobilem ARO a nákladním vozidlem AVIA, stříkačkou PPS 12 a PPS 16. Mnohem snazší a rychlejší by byl rozvoj sboru, kdyby získal alespoň malou finanční částku z grantového programu Jihočeského kraje, o který žádal v roce 2008 a 2009. „Na otázku podle jakého klíče se granty rozdělují, odpovědný úředník sdělil, že tento sbor není bohužel dostatečně perspektivní. Škoda, že asi nečetl volební heslo Josefa Kalbáče, tou dobou kandidáta do Senátu a velkého zastánce dobrovolných hasičů, které znělo: Dobrý hospodář pracuje pro všechny,“ pokračoval Štros.

Díky podpoře obecního úřadu se však i zde daří postupně obnovovat zastaralou techniku, jen to jde o něco pomaleji. Důležité však je to, že mladým lidem nikdo nevezme chuť do práce, kterou vykonávají dobře, obětavě a zcela dobrovolně.

Autor: Petr Škotko

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybářské slavnosti v Blatné se v sobotu odehrávaly u sádek, na zámku a také v pivovaru
25

Zámek, pivovar, ale i zpracovnu ryb mohli navštívit diváci slavností

Ilustrační foto

Vojáci převezmou medaile

Zahradní slavnost zahnala soutěžící do stínu

Volyně - Zahradní slavnost společně pro děti i rodiče na Základní škole ve Volyni připravují v závěru školního roku již podruhé. „Pomalu se z původního nápadu k oslavám školy před dvěma lety stává z tohoto společného setkání tradice," řekl ředitel školy Martin Punčochář.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

OBRAZEM: Zdeněk Troška natáčet Čertoviny na Strakonicku

Střítež - Od středy 21. do pátku 23. června natáčel štáb režiséra Zdeňka Trošky část nové pohádky Čertoviny také na Strakonicku.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies