VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak to vypadalo, když se síklo seno

Tažovice - Hlahol desítek lidí, vůně čerstvě posečené orosené trávy, svist kos a brousků.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Tažovice - Sečení senaFoto: Deník/Petr Škotko

Obrázek nedělního rána 11. června v Tažovicích, na louce u potoka Kolčavy. Místní hasiči se totiž rozhodli vrátit čas o několik desítek let zpátky. Sečení na Kolčavě připomnělo období senosečí, kdy místní chlapi společně vyráželi na louky. „Pudeme síct“ říkali naši dědové.

V nádherném ránu ale nejdřív zazněla harmonika a písnička Sedlák na louce seče, kosa mu síci nechce… A nesměla chybět ani sklenička prostějovské režné. K chuti přišly vdolky na drátě a povidlové buchty. Kdy místní hasičky zadělávaly a pekly, aby byly na sedmou hodinu ranní čerstvé ? Hospodyňky si domyslí a ostatní asi stejně neuvěří…

Nejenom prací, ale i zábavou živ je člověk. Proto po společném sečení následovala soutěž o nejlepšího sekáče Podlesí. Ono se zdá, ale posíct políčko o rozměrech 3 x 10 metrů není žádná legrace. V kategorii sekáčů do 60ti let bezpečně zvítězil František Korbel z Novosedel, s výborným časem 3 a čtvrt minuty. V kategorii nad 60 let putovalo vítězství na hoslovický mlýn. Pan otec Jaroslav Janout zvládl svůj úsek v čase těsně nad čtyři minuty. Za ním se ještě na stupních vítězů umístil Josef Fišer z Novosedel a zástupce domácích sekáčů, Jiří Štěpánek. Téměř u všech soutěžících mohli diváci obdivovat precizní strniště a sklad řádků. Jako nejlepší porota vyhodnotila dokonale posečené políčko Miroslava Švece z Volenic. Nejstarším účastníkem byl František Hejtmánek (75 let), sečící s vylehčeným ergonometrickým kosištětem krkonošského typu.

Na závěr si mohli soutěžící prakticky prohlédnout i vyzkoušet originální proslulé rakouské kosy ze Štýrska, dovezené z ruční výrobny v Rossleitnu. Klasické, 75 cm i soutěžní, o délce 90 cm. A také kosiště východního typu s tzv. „berany“ a nikoli s „klikami“, jak jsou zvyklí sekáči u nás. Přesvědčili se, že záběr s takovouto kosou může dosáhnout až tři metry a políčko lze posíct v čase i pod dvě minuty.

Po vyhodnocení se ještě dlouho sedělo, debatovalo a předávaly se zkušenosti. Při harmonice, vdolcích a buchtách s meltou, u dobrého piva. Nejen tažovičtí hasiči, ale i cirka šedesátka účastníků prvního Sečení na Kolčavě mohla být určitě spokojena. Podle ohlasů to vypadá, že v Tažoucích zase příští léto „pudeme síct“…

Miroslav Šobr, Tažovice

Autor: Petr Škotko

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marie Šampalíková byla ředitelkou ZŠ T. G. Masaryka v Blatné 25 let

Jde do důchodu, své nástupkyni přeje hodně nápadů a optimismu

Smrtelná nehoda u Sudoměřic u Bechyně.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Šplhal po okapu, protože se chtěl pomstít

Strakonice - Komise pro přestupky bude řešit případ z 19. června. 

Byl jsem spíš dřevák než dobrý střelec, usmívá se Jan Chylík

Strakonice – Strakonický tým skončil na domácím turnaji slávistiských odboček třetí.

Letiště se po osmdesátce změní na veřejné

Planá - Vzpomínky, úžas, nadšení, zážitky. Taková byla sobotní oslava 80. výročí provozu letiště v Plané s 15 000 návštěvníky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies