VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov Petra otevře své dveře návštěvníkům

Mačkov - Den otevřených dveří připravil na středu 4. října Domov PETRA Mačkov.

25.9.2017
SDÍLEJ:

Domov Petra MačkovFoto: Deník / Petr Škotko

Děje se tak v rámci Týdne sociálních služeb, který vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR. "Domov v Mačkově můžete navštívit od 9 do 14 hodin," říká vedoucí domova Petra Otčenášková.

Základním posláním Domova PETRA Mačkov, který je zřizován Jihočeským krajem, je podpořit uživatele pobytových služeb sociální péče žít plnohodnotným a spokojeným životem.

V pobytové sociální službě domov pro osoby se zdravotním postižením je poskytována služba osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Kapacita této služby je 70 lůžek, věková hranice od 3 let věku.

Dle § 48 zákona č. 108/2006 Sb., služba obsahuje tyto základní činnosti:
poskytnutí ubytování
poskytnutí stravy
pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
sociálně terapeutické činnosti
pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

V domově PETRA Mačkov je služba realizována na 3 odděleních – Včela, Beruška a Motýl.

Základem péče je péče a podpory je zejména péče ošetřovatelská, lékařská a rehabilitační. Kromě ní pak ještě péče terapeutická, vzdělávací a výchovná.

Oddělení jsou účelně a moderně vybavena. Typický je tzv. stropní pojezdový zvedací systém na dvou odděleních, který splňuje funkci zvedáků, chodítek apod. Pro uživatele je transport příjemný a personálu slouží používání systému k usnadnění namáhavé fyzické práce. I imobilní klient se za jeho pomoci dostane velmi lehce např. i do bazénu nebo do ordinace lékaře.

Protože tuto službu využívají zejména klienti s těžkým kombinovaným postižením, jsou pokoje vybaveny polohovacími lůžky s antidekubitním systémem a množstvím různých polohovacích pomůcek, které denně používá odborně školený personál.

Klienti mají možnost zapojit se nejen aktivizační činnosti přímo na jednotlivých odděleních v prostorných hernách, ale mohou dle svých možností využít např. hipoterapii, bazénový komplex přímo v domově, muzikoterapii, skupinové cvičení, taneční při speciálních tancích s vozíky a další aktivity, které domov nabízí.

Terapeutické dílny

Kromě toho může ještě klient využít další sociální službu, a to jsou sociálně terapeutické dílny, které jsou přímo v domově, a přístup do nich je také bezbariérový. Sociálně terapeutické dílny jsou ambulantní služby poskytované osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani na chráněném trhu práce. Jejich účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie.

Chráněné bydlení

V pobytové službě chráněné bydlení je poskytována služba osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Kapacita této služby je v současné době přechodně navýšena z 52 na 57 lůžek, věková hranice od 18 let věku.

Autor: Petr Škotko

25.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotnická pomoc v případném boji byla tématem výcviku vojáků ve Strakonicích
10

Vojáci z leteckých základen se učili ve Strakonicích, jak poskytnout prvn�

Ilustrační foto. Policisté varují majitele chat před vloupáním zlodějů

Škoda se vyšplhala na 30 000 korun

Primář interního oddělení se angažoval v odboji, byl popraven nacisty

Strakonice - V roce pondělí 16. října uplynulo 113 let od narození pozdějšího primáře interního oddělení strakonické nemocnice a to v letech 1939 -1942.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Šestou výhru Katovic pokazilo zranění Uhra

Katovice – Tým fotbalistů Katovic teď připomíná rozjetou lokomotivu, kterou nic nezastaví! Šestá výhra v řadě, která překlopila dosavadní vyrovnanou bilanci na kladnou, to potvrdila.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení