VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohatstvím Masných krámů jsou lidi, co jiskří

České Budějovice - Tři desítky let se v legendární restauraci nad půllitry Budvaru scházejí věrní hosté, pro které je stůl štamgastů místem pro popovídání

10.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Václav Pancer

Bohatstvím budějovické restaurace Masné krámy je pěnivý Budvar i lidé, kteří sem na něj chodili, ještě když stál desetkrát méně. Věrní hosté nezanevřeli na hospodu ani poté, co byla zavřená, a u stolu štamgastů blízko výčepu vždycky některé z nich potkáte, dokonce i na Štědrý den.

„Když nemusím do práce, tak jdu ráno na ryby nebo na houby a pak zajdu sem," říká u stolu mezi svými vrátný Josef Honner (nar. 1951) z Nemanic, který do Masných krámů chodí od počátku 80. let.

Pivní raketa u hříbku

„Častěji sem chodím posledních dvacet let, když jsem přestal sportovat," prozrazuje atlet. „Říkali mi pivní raketa, uměl jsem rychle běhat a lidi se divili, jak je to možný, když přece piju pivo," směje se. „Byly doby, kdy tu měli otevřeno už ráno, pak v devět, deset, teď až od půl jedenácté. Lidi, co šli ráno z trhu na Piarisťáku, si sem skočili, a v devět to už tady hučelo jako v úle," shoduje se Josef Honner s dalším věrným hostem, malířem Jaroslavem Platilem. „Tenkrát tady byly dva výčepy a my stávali u hříbku, jak se říkalo místu vzadu, kde byly dva stoly na vysoké noze," říká Jaroslav Platil.

„Na hříbku se střídalo šedesát lidí, pořád jich tam bylo tak deset. Půlka už je mrtvá. Točil tam výčepní Olda Rybák. Na hříbku sedávali třeba Malhocký, Pokorný – Anděl, herci, výtvarníci, v hospodě se scházeli redaktoři, dělníci, lidi bez ohledu na funkce 
a vzdělání, od školníka po primáře. Tady jste sehnal všechna řemesla, instalatéra, pokrývače. Hospoda byla tehdy jediné místo, kde jste se mohli scházet a soudružit se, i když sem pořád lezli estébáci. Jednou sem přišli, pili limonádu, a kamarád Jarda na ně vybafl: Kluci, kde máte maskáče?" vzpomíná Jaroslav Platil.

„Masné krámy jsou o mnohovrstevnaté společnosti jiskřivých lidí. Jejich bohatství je v lidech, co sem chodí a jiskří," říká a prozrazuje, že si tu za komunistů půjčovali i cyklostyly zakázaných knih. „Zkratka MK – Masné krámy tak znamenala Městská knihovna," směje se s tím, že sem se nechodí jen na pivo, ale na popovídání si. „Taky jsme sedávali uprostřed hospody, byly tady stoly chytráků, moudrých, chatařů ze Stropnice, rybářů," loví v paměti rybář Josef Honner.

„Vymysleli tu kdysi pro štamgasty pivněnky, něco jako stravenky do školní jídelny. Měli jsme pivo lacinější. Vzpomínáme na kamaráda, který čím víc piva vypil, tím víc si liboval, kolik ušetřil. Tradice pivněnek by se měla obnovit. Když sem chodíme pořád, tak by se mohla hospoda ukázat," myslí si svorně věrní návštěvníci.

„Necháváme tu tisíce měsíčně. Zasloužíme si stálý stůl, ale když sem přijede zájezd 
a srážejí se stoly, tak s námi po hospodě šíbují," říkají veteráni Masných krámů. „Tohle je ideální stůl, tak nám ho nechte, vždyť jsme si ho doslova vyseděli," radí vedoucímu hospody Josef Honner.

Uličkou hanby na WC

„Na začátku hospody bývala šatna, kam sis musel dát kabát, a když sis ho hodil přes židli, tak jsi pivo nedostal," vzpomíná Jiří Honner. „Byla tu záchodová bába, která vybírala za WC. Dali jsme jí pětku a pak měsíc chodili zadarmo. Když šly Rakušanky od stolu na záchod a zjistily, že musí platit, vracely se zpátky pro peníze. Říkali jsme tomu ulička hanby," směje se Jaroslav Platil. „Před hospodou stávalo několik kočárků. Bylo jich tam i šest, a když děti řvaly, cizí ženy, co šly kolem, pohoupaly kočárkem, ukonejšily je, a bylo. Občas se stalo, že tam někdo kočárek zapomněl, a když přišel domů, bylo zle," usmívá se Jaroslav Platil.
„Přišel jsem tenkrát s dvanácti korunami a mohl si dát čtyři piva," vzpomíná na své začátky v Masných krámech před třiceti lety Jaroslav Sýbek, fotograf Deníku.

„Pak stálo pivo 5,40 korun, potom 7,20, pak dvanáct korun," loví v paměti hosté. „Když se zdražilo, řekli jsme, že už nepřijdeme, ale vydrželo nám to tak dva dni," smějí se. „Scházíme se i na Štědrý den. Lidé sem nosili kytary a hráli jsme tu koledy," vzpomínají.
„Prvně jsem tu byl při oslavě maturity 13. června 1968," říká věrný host, fotograf Zdeněk Rubeš. „Slavili ti, co uspěli, i ti, co neuspěli. Později jsme tu s režisérem Vítkem Hrubínem psali i scénář. Bydleli jsme na náměstí a mohli sem dojít v pantoflích a županu," usmívá se i s manželkou Zuzanou. „Ale v Masných krámech jsme se nepotkali," brání se jeho žena. „Když byly Masné krámy po povodních zavřené, kolikrát jsem před nimi potkala lidi, kteří byli smutní, že nemůžou dovnitř."

Pípy v chrámové lodi

Z kuchyně Masných krámů vznikla po povodních restaurace U tří sedláků. „Hospod, jako jsou Masné krámy teď, je hodně," tvrdí výtvarník Přemysl Vranovský. „Dřív byly o dvacet metrů delší, vevnitř to vypadalo jak v kostele, v chrámové lodi. To kouzlo se ztratilo," dodává. „Smáli jsme se, že tu šla trénovat lukostřelba," přidává se Platil s tím, že hospoda je výjimečná pořád.
„Sedíš u jednoho stolu s lidmi, které máš rád," dává nahlédnout do duše štamgastů fotograf Jaroslav Sýbek. „Hospoda je nejlepší selekce lidských charakterů. Kdo je zlý a nevychází s lidmi, nevydrží tady dlouho a táhne zas jinam, kde ho lidi ještě neznají," dodává Jaroslav Sýbek.

Autor: Radek Gális

10.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marie Šampalíková byla ředitelkou ZŠ T. G. Masaryka v Blatné 25 let

Jde do důchodu, své nástupkyni přeje hodně nápadů a optimismu

Levotočivá zatáčka se v úterý 27. 6. 2017 stala řidiči osudnou.
AKTUALIZOVÁNO
16

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Šplhal po okapu, protože se chtěl pomstít

Strakonice - Komise pro přestupky bude řešit případ z 19. června. 

Byl jsem spíš dřevák než dobrý střelec, usmívá se Jan Chylík

Strakonice – Strakonický tým skončil na domácím turnaji slávistiských odboček třetí.

Letiště se po osmdesátce změní na veřejné

Planá - Vzpomínky, úžas, nadšení, zážitky. Taková byla sobotní oslava 80. výročí provozu letiště v Plané s 15 000 návštěvníky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies