Jihočeští kriminalisté získali letos další trumfy pro boj se zločinem.

„Na pracovišti odboru kriminalistické techniky, na oddělení genetiky, máme od podzimu nový přístroj, který slouží k analýze DNA,“ prozrazuje jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Přístroj – čtyřkapilárový sekvenátor, je schopen zpracovat větší počet expertiz DNA než ten zastaralý.

„Je modernější a ke svému provozu potřebuje méně chemikálií. Je také úspornější. Navíc je schopen vyhodnocovat i obtížně zpracovatelný biologický materiál, se kterým dosud nebylo možné pracovat.“

Nákup moderního přístroje se vyplatí

Policisté přiznávají, že analýza DNA hraje v současné kriminalistice klíčovou roli.

„Biologická stopa je totiž nejdůležitější,“ pokračuje Jana Kameníková.

„Při šetření tří čtvrtin trestných činů využíváme výsledky analýzy DNA. Často nám pomůže dopadnout pachatele. Mnozí ani netuší, z čeho všeho můžeme informace o pachateli získat. Vzorky DNA nám pomáhají také při stanovení totožnosti nalezených mrtvol nebo při porovnávání vzorků potenciálního pachatele.“

Nový přístroj zpracuje za stejnou dobu více vzorků a v lepší kvalitě.

„Za optimálních podmínek je zařízení schopno zpracovat všechny naše požadavky na genetickou analýzu, a to jak v rámci správy Jihočeského kraje, tak i ostatních útvarů s celorepublikovou působností,“ tvrdí mluvčí Jana Kameníková.

Nový přístroj nahradí stávající přístroj, který je zastaralý, poruchový a nevyhovuje požadavkům, jež jsou na provoz genetické laboratoře kladeny.

„V roce 2002 byl na pracovišti genetiky řešen pouze jediný případ. O tři roky později to bylo přes 550 případů a loni se počet vyšplhal už na 1600 případů,“ prozrazuje Jana Kameníková.

„Od počátku letošního roku až do konce října evidovalo pracoviště genetiky přes 1750 případů,“ doplňuje Jana Kameníková.

Moderní přístroj na analýzu DNA stojí sice 3 600 000 korun, ale jihočeským policistům se jeho nákup přesto vyplatil.


„V civilních laboratořích totiž stojí analýza jednoho vzorku DNA tři až pět tisíc korun. Policejní laboratoře jsou schopny stejný úkon provést za 800 až 1000 korun. Tím je nákup moderního a výkonného přístroje dostatečně odůvodněn,“ vysvětluje Jana Kameníková.

Přístroj byl zakoupen z prostředků projektu P1000.

Z tohoto projektu jsou financovány stavební práce na 34 policejních útvarech.

V kraji tak přibude díky projektu i jedenáct nových kontaktních a koordinačních center neboli recepcí pro veřejnost.

„Vybudování nových center je spolufinancováno ze Strukturálních fondů Evropské unie,“ pokračuje dále Jana Kameníková.

„V rámci projektu P1000 bude počátkem příštího roku dokončeno také českobudějovické krajské kontaktní a informační centrum s bezbariérovým přístupem pro veřejnost,“ dodává policejní mluvčí Kameníková.

„Lidé jej najdou na Lannově třídě v Českých Budějovicích.“