VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do vězení za bodnutí do břicha

Tábor - Podle obžalovaného recidivisty-výtržníka mohl poškozený na nůž sám upadnout . . .

20.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Okresní soud v Táboře v listopadu 2010 uložil P. F. za přečiny výtržnictví a ublížení na zdraví šestnáct měsíců podmíněně na tři roky s povinností ve zkušební době podle svých sil nahradit způsobenou škodu.
Krajský soud loni v únoru rozsudek zrušil a P. F. uznal kromě výtržnictví vinným i pokusem zločinu těžkého ublížení na zdraví.

Já ti ukážu . . .

Obviněný 27. února 2010 kolem 00.05 hodiny na ulici v Táboře za přítomnosti nejméně tří dalších osob v podnapilém stavu po verbálním konfliktu, po němž mu paní M. B. dala tři facky, fyzicky napadl jejího přítele nejméně čtyřmi údery do obličeje a přední části těla.
Když upadl, nejméně čtyřikrát ho kopl a způsobil mu tak pohmoždění obličeje. Následně na místo přišel muž, který vykonával ostrahu banky, a napomenul obviněného a jeho kamaráda postrkujícího se u výlohy banky s napadenou dvojicí.
Když byl odstrčen, aby se do toho nepletl, vyndal nůž s čepelí o délce 95 mm a opětovně je vyzval, aby zanechali výtržností. P. F. ho srazil, vytrhl mu nůž z ruky, chytil ho pod krkem, řekl mu něco ve smyslu: „Já ti ukážu, jak se používá nůž", a nejméně jednou ho bodl nožem do břicha.
Přitom mohlo dojít podle znalců k poranění střev, žaludku či jater, čili k poškození důležitého orgánu. Poškozený byl do 6. března hospitalizován.
Tohoto jednání se obviněný dopustil přesto, že za výtržnictví byl již třikrát odsouzen v Jablonci v letech 2001, 2004 a 2005. Tentokrát mu táborský odvolací soud uložil tři a půl roku odnětí svobody do věznice s dozorem.
Obžalovaný podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS) proti odsouzení za pokus těžkého ublížení.
Odvolací soud prý pochybil, když sám hodnotil záznam z kamery banky – podle obhájce jen odborník by z něj mohl posoudit, zda ke zranění nedošlo tím, že poškozený na nůž sám při vzájemném zápase upadl. Znalec z oboru lékařství jen dovodil, že je nepravděpodobné, že by ke zranění poškozeného došlo při zápasu o nůž, což ale zároveň nevyloučil.

V zápase o nůž?


Podle dovolatele si poškozený musel být vědom toho, že se chová neodpovědně, když vytáhl nůž, o který se v zápase s obviněným přetahoval, a mohl tudíž předpokládat, že může dojít i k jeho zranění. Ani jeden z účastníků potyčky přitom nevěděl, ve které fázi došlo k bodnutí nebo namáčknutí poškozeného na nůž.
Opětovně namítl, že poškozeného nebodl, že se snažil naopak nůž zneškodnit a nevěděl, kdy a jak v zápase o nůž došlo ke zranění.
NS konstatoval, že obviněný své námitky zaměřil výhradně proti učiněným skutkovým zjištěním, s nimiž se neztotožnil. Nabídl o průběhu události verzi zcela odlišnou od té, jak ji zjistil soud.
NS je ale povinen vycházet ze skutkového zjištění soudu prvního stupně a může zasáhnout jen při zjištění, že jeho právní závěry jsou v extrémním nesouladu s učiněnými zjištěními. Ten NS v projednávaném případě neshledal.
Nad rámec dovolací soud zdůraznil, že námitka k posouzení kamerového záznamu samotným soudem místo odborníka není důvodná. Při promítnutí záznamu uloženého na nosiči CD prostřednictvím počítačové techniky nejde o činnost, pro niž by byly nutné odborné znalosti, a k níž by bylo nutné vyžadovat odborné vyjádření nebo znalecký posudek.
Znalce není třeba přibírat, jestliže k objasnění skutečnosti důležité pro trestní řízení postačí běžné znalosti a praktické zkušenosti získané školním vzděláním a výchovou, které z určité odborné oblasti má každý kulturní člověk, řekl NS. O takovou okolnost se jednalo i v projednávané věci.
NS proto dovolání obviněného P. F. odmítl.
(8 Tdo 1603/2011) (ns, vm)

Autor: Redakce

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čápům se na Strakonicku daří poměrně slušně

Nutný ořez památné lípy zastaví provoz na Budějovice.

Ořez památné lípy zastaví provoz na Podsrpu na celé dopoledne

Bublina kam se podíváš..

Mladějovice - Sobotní odpoledne bylo na mladějovickém hřišti veselo.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Katovice B a Rovná byly při střelecké chuti

Strakonice – Fotbalový Dudák okresní přebor pokračoval 2. kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení