VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda Písek rozdělila na dva světy

Písecko – V Písku byly dva světy – jeden v části, kterou zasáhly povodně, a jeden tam, kam voda nedošla. Tak si vybavuje obrázek města po opadnutí velké vody před deseti lety tehdejší velitel služby okresního ředitelství Policie ČR, dnes vedoucí obvodního oddělení v Čimelicích, Jaroslav Brejcha.

10.8.2012
SDÍLEJ:

Vedoucí čimelických policistů Jaroslav Brejcha.Foto: Deník/Lucie Kotrbová

„V postižené části bylo ticho, klid, jako by se tam zastavil život. Lidé se snažili co nejrychleji uklidit následky povodní. V druhé části se žilo jako kdy jindy, lidé seděli v kavárnách. Všichni však byli ochotni pomáhat," vzpomíná.

Sám zažil povodně spíš z profesní stránky, bydlí totiž v Miroticích, které byly sice také zasažené, ale ne tolik. „Prakticky celý týden jsem byl v práci, tři dny jsme byli odříznutí od světa na ředitelství. Všude plavalo dřevo a to, co povodeň přinesla, voda sahala zhruba do dvou a půl metru, byli jsme tam jak na parníku," pokračuje ve vyprávění. Domů se podíval poprvé ve čtvrtek v noci asi na hodinu. Všichni byli v té době ve službě, i několik dní v kuse.

První vlna povodní se Písku až tolik nedotkla, zasáhla především Putim. „Pak voda opadla a lidé už začali sušit a uklízet. V sobotu večer ale začalo znovu pršet… Ještě v pondělí dopoledne jsme objížděli okres a kolem poledne jsme dorazili do Protivína, kde už šla voda přes most a lidé už se evakuovali," vypráví.

Kolem poledne začala i evakuace v Jablonského ulici v Písku a postupně byla zasažena Portyč. „Kolem půlnoci začal hlavní nápor vody, kdy přitékala od zimního stadionu po výstavišti směrem k ředitelství. Vypadl proud, tak jsme zapnuli náhradní zdroj, ale ten šel asi čtvrt hodiny," vzpomíná policista.

Pak už to šlo rychle. „Z kanálů začaly stříkat metrové gejzíry a ve směru od Čechovy ulice se začala valit voda. Během čtvrt hodiny bylo komplet všechno zaplavené a voda stoupala… Pak stoupala ještě celý den, to bylo úterý 13. srpna," doplňuje.

Lidé tehdy potřebovali hlavně psychickou podporu

Policisté jezdili místo autem na člunu a stavěli hlídky tam, kde se evakuovalo, aby nedocházelo k rabování. To se podle Jaroslava Brejchy dělo jen minimálně. „Lidé si spíš pomáhali, než aby situace zneužívali. Nesetkal jsem se s tím, že by někdo odmítl pomoct. I když se našli i tací, kteří využívali evakuaci jako vrtulníkovou turistiku. Vlezli do domu a nechali se evakuovat vrtulníkem," odlehčuje vyprávění.

Písecku přijeli pomoct i policisté a vojáci z Moravy, kteří zasahovali při povodních v Troubkách v roce 1997 a měli s velkou vodou zkušenosti. „Lidé tehdy potřebovali hlavně psychickou podporu. Museli vědět, že nejsou sami a že se mají na koho obrátit," míní Jaroslav Brejcha.

Potvrdilo se podle něj to, co má dnes policie napsané na autech – Pomáhat a chránit. „Nikdo tehdy nehleděl na hodinu, jestli je den nebo noc, na finanční prostředky a tak. Tím ale nemyslím jen lidi z řad policie, ale i hasiče, zdravotníky, vojáky a spoustu dobrovolníků," říká.
Jaroslav Brejcha podle svých slov vnímal tři základní pocity – nejprve ten, že něco velkého přijde, co to bude a jak se bránit. „Říká se, že před ohněm utečete, ale před vodou ne, a je to pravda," konstatuje. Druhý pocit byl, když voda přišla, jak se s tím srovnat, a pak, když voda odešla, jaké budou následky.

Rozdíl oproti Troubkám byl podle něj v Písku ten, že tady voda stoupala pozvolna, kdežto tam přišla přílivová vlna, která všechno smetla. „Byť času nebylo moc, pořád jsme se mohli připravit. Tam neměli čas vůbec na nic," uzavírá povídání Jaroslav Brejcha.

Autor: Lucie Kotrbová

10.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buzice 19. srpna -  Asi  sedmdesát cyklistů vyrazilo v sobotu dopoledne na vyjížďku po stopách Christiana Battaglii
19

OBRAZEM: Pocta Christianovi Battagliovi

Závod na počest barona Christiana Bataglii začíná v sobotu v 10 hodin v Buzicích u Blatné.

Po stopách "Železného Kristy"

Dožínky na hoslovickém mlýně

Hoslovice - Dokončení sklizně a všechny klásky pěkně zpracovat do posledního, tak podle vyprávění vypadaly žně v minulosti.

Policisté si posvítili na cyklisty

Strakonicko - V pátek 18. srpna se policisté v okrese zaměřili na cyklisty. A to nejen dodržování viditelnosti lidí, kteří jedou na kole ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu.

Vítáme vás

Strakonicko - Děti narozené ve strakonické porodnici 12. až 18. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení