Případem se od poloviny června zabývá dačický odbor životního prostředí. Jak uvedl jeho vedoucí Jiří Müller, úřad dostal v pátek 14. června podnět od krajské veterinární zprávy o větším množství psů, kteří mohou být nevhodným způsobem chovu týráni.

A události nabraly rychlý spád. „Mezitím jsem se ještě dozvěděl, že byla majitelka psů převezena na psychiatrii a nezbylo, než okamžitě jednat. Zajistili jsme nejnutnější péči o psy přes víkend a v pondělí jsme vydali předběžné rozhodnutí, že psi přejdou do náhradní péče. Měli jsme dozor a zajistili ošetřování a krmení. Ve čtvrtek jsem zajel za chovatelkou, abych jí všechny dokumenty předal a domluvili jsme se, že jí pomůžeme zprostředkovat darování většiny psů. Ona souhlasila s tím, že si čtyři bulteriéry chce ponechat," říká Jiří Müller.

Poznamenává, že zvířata nebyla nijak vyhublá, ale strádala tím, že jich bylo hodně pohromadě na malém prostoru. Podle záznamů veterinární správy se mělo jednat o 76 psů, ale v pondělí již odbor životního prostředí přebíral jen třicet jedinců. Ostatní údajně majitel objektu vydal na žádost chovatelky. Ta se v pátek vrátila z léčení domů. „Po dohodě s majitelem objektu jsme ji nechali pod naším dohledem, aby psy krmila. Bylo to jednodušší, protože je přece jenom znala. A také jsme dali inzerát, že zprostředkujeme darování psů. Na to se začali ozývat lidé, ale i občanská sdružení," uvedl Jiří Müller.
Vzhledem k rychlé reakci různých sdružení, která se zabývají azylem pro týrané a opuštěné psy, bylo podle vedoucího odboru ochrany životního prostředí Jiřího Müllera možné už minulý čtvrtek nechat odvézt třiadvacet psů, na které bylo zajištěné umístění. „Majitelka na ně podepsala darovací smlouvu. Zůstalo zde sedm zvířat v předběžné náhradní péči, u kterých byl předpoklad, že by se o ně již mohla postarat. Jenomže ji ještě týž den opět odvezli na psychiatrii. Takže jsme znovu museli řešit, co dál. Mezitím se ozval i syn majitelky, že si převezme čtyři bulteriéry a zbylá tři zvířata šla do soukromého azylu," uvedl Jiří Müller.

Doplnil, že v současné době je pět většinou starých psů v předběžné péči a dačický městský úřad vede s majitelkou psů řízení o přestupku týrání zvířat. Důvodem byla nedostatečné péče a neodpovídající podmínky. Podle veterinárního zákona obecně v takových případech hrozí sankce až do půl milionu korun.

Vše začalo nabírat spád ve chvíli, kdy se na jednu chovatelku z Dešnenska začali obrace lidé z Bělčovic, že se tam objevilo asi deset psů a že tam vyjí a lidé nevědí, co se děje. „Poradila jsem jim, aby se obrátili na spolky a občanská sdružení, které se pomocí zvířatům zabývají. Faktem je, že na začátku tam bylo jen asi deset psů a když dělala veterinární správa kontrolu, tak už jich bylo téměř osmdesát," říká s tím, že se množírnu zřejmě podařilo zastavit hned v počátku. „Bohužel, dokud budou zákazníci, kteří chtějí při koupi psa ušetřit, tak taková zařízení budou fungovat. Ti kupci si ale neuvědomují, že potom mohou vydat daleko více peněz za léčbu," dodala.

O osvětě a medializaci podobných případů a množíren hovoří i Iva Raisová z občanského sdružení Rodinný azyl pro psy Dej pac, která má z Bělčovic nyní tři nemocné a zanedbané psy v náhradní péči, jež nyní čeká dlouhá léčba řady neduhů. „Jeden pes má svrab, takže musí být oddělený, další dvě fenky jsou jednooké. O nějakém odčervení nebo odblešení či zanedbaném zánětu uší už ani nemluvím," naznačuje Iva Raisová. Je přesvědčená o tom, že veřejnost ani netuší, proč si nebrat psa z množírny a tím, že si jednoho psa koupí, že nic nezachrání, jen uvolní místo pro dalšího.

Podobná situace se odehrávala v roce 2008 v Jarošově nad Nežárkou, kde v bývalém kravíně přežívalo kolem stovky psů, než se podařilo veterinární správě a dalším orgánům zakročit. Netrvalo však dlouho a o Zdenu Bártů se začaly stejné orgány a policie zajímat v Zachotíně na Pelhřimovsku a teď v Dešné.