Zdejší operační sál je svou rozlohou 357 metrů čtverečních největším v republice.

Ve středu dopoledne středisko slavnostně otevřeli krajský policejní ředitel Miloš Trojánek, hejtman Jiří Zimola s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem za účasti dalších hostů včetně zahraničních.

„Veškerá volání a příjem podnětů občanů zde může odbavovat až jedenáct pracovišť vybavených nejmodernější technologií a další tři plně vybavená pracoviště jsou v záloze pro bezpečnostní opatření a řízení mimořádných událostí," vysvětluje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Projekt za téměř 77 miliónů Kč je financován z rozpočtu Policie ČR (41 milionů), Evropské unie (30,5 milionu) a ze státního rozpočtu (5,4 milionu). „Velké poděkování a úctu si zaslouží všichni, kteří se o zřízení střediska zasloužili," zdůraznil jihočeský policejní ředitel Miloš Trojánek  s tím, že v červnu 2010 se do výstavby pustil už jeho předchůdce ve funkci Radomír Heřman.

„Operační důstojníci nyní vidí, kde se hlídky nacházejí, a můžou tak rychleji reagovat na mimořádné i běžné situace," vysvětluje laicky výhody pracoviště policejní ředitel.

Letos v létě se v budově dokončila montáž technologií, výpočetních systémů i radiostanic a do příštího června se středisko propojí s Národním informačním systémem IZS a v budoucnu i s jinými státy.

„Během 24 hodin evidujeme v kraji až 400 volání na tísňovou linku 158, což je více než  130 000 ročně," říká operační důstojník Michal Školka s tím, že systémy střediska, kde sídlí i krizový štáb, je jištěno také záložním zdrojem energie a dieselovým agregátem.

Celé území krajského ředitelství je z pohledu operačního řízení rozděleno a řízeno třemi sektory. „Sektor Střed, kde je i největší počet trestné činnosti, je územní odbor České Budějovice, sektor Sever řídí činnost policejních hlídek na územních odborech Písek, Strakonice a Tábor a pod sektor Jih spadají územní odbory Prachatice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec," vypočítává vedoucí směny Petr Burzal na stanovišti, odděleném skleněnou stěnou od ostatních stolů. Odhlučněné je i pracoviště, kde ověřují totožnost osob i vozidel.

Činnost integrovaného operačního střediska zajišťuje bezmála osm desítek zkušených policistů s praxí získanou ve výkonu služby na operačních střediscích jednotlivých územních odborů jihočeské policie. „Moderní technologie a vybavení stály víc než sama stavba, ale jde o nejefektivnější využití prostředků," zdůrazňuje vedoucí operačního odboru krajského ředitelství Richard Völfl.

Operační důstojníci díky integraci registrují pohyb a řídí činnost policejních hlídek po celém kraji. V případě, že oznámená událost nesnese odkladu, vysílají hned na místo nejbližší hlídku.

Ve středisku vykonává službu dlouhou 24 hodin 14 lidí. „Díky novým technologiím  máme lepší přístup ke všem informacím které si můžeme také rychleji předávat," libuje si Filip Dědouch. „U policie jsem skoro 17 let a zažil jsem ještě práci na psacím stroji," usmívá se za stolem s několika obrazovkami.

„Technologie jde rychle kupředu a policie nesmí za vývojem zaostávat," dodává bývalý policejní ředitel Bohumil Bezemek, za něhož s výpočetní technikou policisté začínali. S trochou nostalgie  pak připomíná, že časy přímého osobního kontaktu mezi pouliční hlídkou a operačním důstojníkem jsou tak nenávratně pryč.