Fungovat začne ve druhé polovině příštího roku a podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka sníží procento planých poplachů. Temelínští hasiči díky ní budou moci rychleji reagovat na aktuální problémy. „V současné době je na pořadu přepojování jednotlivých linek, ústředen 
a hlásičů požární signalizace ze starého na nový systém," popsal mluvčí Sviták s tím, že během modernizace museli technici položit 12 kilometrů optických tras, obnovit hardware nebo jednotlivé komunikační terminály.

33 planých poplachů

Velitel temelínských hasičů Radek Vymazal doplnil, že výsledkem bude ojedinělý komunikační systém, který v republice nemá konkurenci. Hasiči totiž mohou sledovat aktuální stav požární situace na velkoplošné obrazovce. „Nový systém je mnohem přehlednější a provázanější s dalšími informacemi, které úzce souvisí s požární bezpečností jednotlivých stavebních objektů elektrárny. Díky tomu budeme schopni na vzniklou situaci reagovat rychleji. Všichni víme, že při řešení krizových situací je každá vteřina k dobru velmi důležitá," potvrzuje Radek Vymazal.

Temelínští hasiči si od nového systému slibují také méně výjezdů k planým poplachům způsobených aktivací čidla elektrické požární signalizace. V první polovině tohoto roku jich zaznamenali 33. „Předpokládáme, že i díky novému systému se procento planých výjezdů sníží, což přispěje k ještě vyšší akceschopnosti naší jednotky," dodal velitel hasičů. Při vývoji systému hasiči spolupracovali 
se specialisty.

Podle hlavního inženýra projektu Radka Kokoře z firmy I & C Energo se proto nejedná o systém, který by technici vyvíjeli v prostředí izolovaném od reálných potřeb. „Všechna pracoviště jsou koncipována tak, aby ve stresových situacích dávaly maximální podporu obslužnému personálu," vysvětlil Radek Kokoř. Většinu modernizací na jaderné elektrárně mohou technici provádět hlavně během odstávek. Výjimkou není ani záměna elektronické požární signalizace.

Ředitel úseku Business Development Jan Krška ze společnosti I & C Energo uvedl, že projekt je náročný nejen z hlediska objemu prováděných prací, ale i kvůli krátkému časovému úseku, v němž musejí být tyto činnosti ukončeny.

„Naší prioritou je dokončit plánované práce během odstávek, což se nám v případě druhého bloku povedlo. Teď veškeré naše kapacity soustředíme na první blok," nastínil výhledy do nejbližší budoucnosti ředitel Jan Krška.