VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanice kulminovala na tisíciletou vodu

STRAKONICKO - Povodeň v jižních Čechách v srpnu roku 2002 proběhla ve dvou vlnách. Tyto katastrofální záplavy byly způsobeny postupem dvou výrazných tlakových níží spojených s frontálními systémy, které přecházely přes střední Evropu relativně během velmi krátké doby.

11.8.2007
SDÍLEJ:

Zatopené zahrádky mezi Barvínkovem a Blatským rybníkem ve Strakonicích.Foto: Marie Kovářová, Strakonice

První vlna

První povodňovou epizodu přinesla tlaková níže nad severní Itálií a Alpami spojená s frontální vlnou. Tlaková níže se nadále prohlubovala a postupovala jen velmi zvolna k severovýchodu.

Její oblačné pásmo rostlo, mohutnělo a zesilovaly srážky. Odpoledne 6. srpna začalo v jižních Čechách vydatně trvale pršet, místy se vyskytovaly přívalové deště v bouřkách. Tlaková níže zůstávala 7. srpna nad jižními Čechami téměř bez pohybu, stále vydatně trvale pršelo, déšť byl navíc zesilován od severovýchodu návětřím Šumavy a Novohradských hor.

Srážková činnost začala slábnout teprve navečer, kdy se tlaková níže zvolna odsouvala k jihovýchodu a slábla. Nejvíce srážek napršelo v Novohradských horách, za dva dny zde v Pohorské Vsi bylo naměřeno celkem 278 milimetrů srážek.

Pršelo a pršelo

Na Strakonicku napršelo v povodí Otavy ve Strašíně 6. srpna 59 mm a 7. srpna 104 mm, v Katovicích 45 mm a 74 mm. Ve Strakonicích napršelo 55 mm a 64 mm.

Otava a její přítoky odvodňující Šumavu a šumavské podhůří rychle reagovaly na intenzivní srážky. Jejich hladiny od rána 7. srpna stoupaly a následujícího dne na některých místech překročily úrovně 3. SPA (nejvyšší stupeň povodňové aktivity).

Situace zde však nebyla tak dramatická jako v povodí Malše a Vltavy pod Lipnem.

Druhá vlna

Druhou povodňovou vlnu přinesla také tlaková níže nad severní Itálií. Jen velmi zvolna postupovala přes Čechy 11. srpna na sever a během 12. a 13. srpna na jihovýchod.

Tato níže byla mimořádně vyvinutá, vzduch v teplém sektoru měl vysoké teploty a srážky byly orograficky zesilovány na návětrné straně hor. Intenzivní deště zasáhly rozsáhlé území Čech. Ve Strakonicích začalo pršet po poledni 11. srpna – tento den spadlo 32 mm a o den později dalších 50 milimetrů srážek.

Nejvyšší úhrny v jižních Čechách byly v podhůří Šumavy v povodí Otavy a především povodí Blanice. (Např. Prachatice 11. srpna 121 mm, 12. srpna 80 milimetrů). Silně nasycená půda nemohla absorbovat dešťovou vodu, která se proto rychle koncentrovala do koryt toků.

V noci na pondělí 12. srpna začaly hladiny řeky Otavy a jejich přítoků opět stoupat a ještě ten den překročily 3. SPA. Došlo k přelití hráze na Husinecké přehradě a k rozsáhlým rozlivům do údolí řek.

Otava dvousetletá

Menší toky kulminovaly v pondělí 12. srpna, Otava na středním a dolním toku až během dalšího dne. V povodí Otavy dosáhla největší extremity Blanice, která na dolním toku kulminovala na úrovni tisícileté vody, Otava ve Strakonicích mezi 100 až 200 letou povodní. V Písku se maximální hladina nacházela pět metrů nad úrovní 3. SPA.

Další příběhy čtěte zde.

11.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

V pondělí poběží běžci závod proti invazi ruských vojsk

Strakonice 18. srpna – Již po třiadvacáté se setkají běžci na startu Běhu městem Strakonice a to vždy ve stejném datu a to 21. srpna.

OBRAZEM: Katovice se opět střelecky neprosadily a doma prohrály

Katovice – Druhý mistrovský zápas, druhá porážka. Tentokrát však doma.

Z dotace pořídili skatepark nebo kola

Blatná - Grant na podporu cestovního ruchu získala blatenská radnice, šlo dohromady o částku takřka 3,8 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení