VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katovičtí jsou často u požárů

Katovice – Místní hasičský sbor patří mezi nejstarší v okrese a byl založen v roce 1884. Prvním velitelem sboru byl Josef Varous. Ve sboru bylo po jeho založení 22 činných členů.

7.12.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Katovic.Foto: Archiv sboru

Sbor tenkrát vlastnil pouze dvoukolovou ruční stříkačku, do které bylo nutno nalévat vodu. Postupem času byla pořizována nová výzbroj, roku 1885 katovičtí hasiči zakoupili novou čtyřkolovou stříkačku, taženou koňským spřežením. Koně zapůjčovali členové rolníci, brzy však byla tato povinnost rozvržena na všechny rolníky v obci, kteří vlastnili koně.

V roce 1938 byla tato stříkačka nahrazena dopravním autem, v Katovicích nazývaným Hispanka. Auto mělo letecký motor a dvojí zapalování, takže mu žádné jiné auto nestačilo. Roku 1966 dostal sbor kryté auto a Hispanka se dostala do Klubu automobilových veteránů v Českých Budějovicích.

V letech kolem 1. světové války se počet členů sboru pohyboval mezi 25 až 40 členy. V prvních letech republiky se stav zvýšil na 60 členů a po roce 1930 stoupl dokonce na průměr 130 hasičů. V roce 1940 byl založen ženský odbor, dále pak dorostenecký a žákovský.

Činnost tehdejšího sboru byla kromě svého poslání ochrany majetku pestrá. Sbor se zúčastňoval církevních průvodů a pohřbů, organizoval hasičské bály a hrál ochotnické divadlo.

Prvním sídlem katovických hasičů byla hasičárna u obecního hřbitova. V 60. letech se sbor přestěhoval do objektu u bývalé školní jídelny. Ke 110. výročí založení se sbor nastěhoval do nové hasičárny, na jejíž výstavbě se hasiči podíleli jak finančně, tak fyzicky.

V dnešní době má SDH Katovice přibližně 100 členů, mezi nimiž jsou i mladí hasiči a ženy. Nejmladší členové jsou žáky prvního stupně základní školy, těm nejstarším je více než 70 let. Sbor funguje jako zásahová jednotka a vlastní dvě hasičská auta. V lednu se bude v Katovicích konat valná hromada, při níž bude volen nový výbor.

Katovičtí se pravidelně účastní hasičských soutěží. Funguje zde soutěžní družstvo dětí, dorostenců, mužů a veteránů. Družstvo žen chybí, ale například soutěžní družstvo dorostenců je smíšené.

Petra Nováková

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V I.A třídě Prachatice po výhře v pošumavském derby nad Vimperkem (3:1) tentokrát porazily Vodňany.

Blatnou připravil o výhru gól z penalty a brala bod

Ilustrační foto

Kam za kulturou na Strakonicku

Někdo zkrátka alkohol nezvládá

Strakonice - Mladý muž v opilosti rozbil.

O peníze v autě přišel

Vodňany - Rčení o tomn, že auto není trezor, se opět potvrdilo.

AUTOMIX.CZ

Garáž 10 motoristů: Tahle parta stavěla fascinující auta, socialismu navzdory

Sedmdesátá léta minulého století československým automobilovým nadšencům příliš nepřála. Nabídka aut byla samozřejmě úzká a když už jste si vybrali, ani samotné pořízení nemuselo být snadné. Našli se ale tací, kteří se s takovou situací odmítli smířit a i v náročných podmínkách si plnili svoje automobilové sny. Takoví byli i nadšenci, kteří stáli za projektem s podivuhodným názvem GIOM.

V dlouhých kolonách si u Plané šoféři postojí až do prázdnin

České Budějovice – Řidiči osobních automobilů čekající v kolonách, které se ne a ne hnout. Cesta z Budějovic jižním směrem se hlavně v ranní a odpolední špičce od pondělí stala peklem. Ředitelství silnic a dálnice nechalo opravit celkem 1,5 kilometru mezinárodního tahu E 55. Práce na výpadovce do Českého Krumlova a Kaplice skončí se školním rokem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies