VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katovičtí jsou často u požárů

Katovice – Místní hasičský sbor patří mezi nejstarší v okrese a byl založen v roce 1884. Prvním velitelem sboru byl Josef Varous. Ve sboru bylo po jeho založení 22 činných členů.

7.12.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Katovic.Foto: Archiv sboru

Sbor tenkrát vlastnil pouze dvoukolovou ruční stříkačku, do které bylo nutno nalévat vodu. Postupem času byla pořizována nová výzbroj, roku 1885 katovičtí hasiči zakoupili novou čtyřkolovou stříkačku, taženou koňským spřežením. Koně zapůjčovali členové rolníci, brzy však byla tato povinnost rozvržena na všechny rolníky v obci, kteří vlastnili koně.

V roce 1938 byla tato stříkačka nahrazena dopravním autem, v Katovicích nazývaným Hispanka. Auto mělo letecký motor a dvojí zapalování, takže mu žádné jiné auto nestačilo. Roku 1966 dostal sbor kryté auto a Hispanka se dostala do Klubu automobilových veteránů v Českých Budějovicích.

V letech kolem 1. světové války se počet členů sboru pohyboval mezi 25 až 40 členy. V prvních letech republiky se stav zvýšil na 60 členů a po roce 1930 stoupl dokonce na průměr 130 hasičů. V roce 1940 byl založen ženský odbor, dále pak dorostenecký a žákovský.

Činnost tehdejšího sboru byla kromě svého poslání ochrany majetku pestrá. Sbor se zúčastňoval církevních průvodů a pohřbů, organizoval hasičské bály a hrál ochotnické divadlo.

Prvním sídlem katovických hasičů byla hasičárna u obecního hřbitova. V 60. letech se sbor přestěhoval do objektu u bývalé školní jídelny. Ke 110. výročí založení se sbor nastěhoval do nové hasičárny, na jejíž výstavbě se hasiči podíleli jak finančně, tak fyzicky.

V dnešní době má SDH Katovice přibližně 100 členů, mezi nimiž jsou i mladí hasiči a ženy. Nejmladší členové jsou žáky prvního stupně základní školy, těm nejstarším je více než 70 let. Sbor funguje jako zásahová jednotka a vlastní dvě hasičská auta. V lednu se bude v Katovicích konat valná hromada, při níž bude volen nový výbor.

Katovičtí se pravidelně účastní hasičských soutěží. Funguje zde soutěžní družstvo dětí, dorostenců, mužů a veteránů. Družstvo žen chybí, ale například soutěžní družstvo dorostenců je smíšené.

Petra Nováková

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blatná.

Blatenský fotofestival se letos zaměří na krajinu

Osek porazil Junior Strakonice na jeho hřišti 4:1.
15

První přípravu zvládl Osek lépe než Junior

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Hlídky na vltavských jezech jsou pro vodáky požehnáním

Vyšebrodsko - Dítě či psa už dokázali zavčasu vytáhnout z vody mladíci, kteří drží hlídky u dvou nebezpečných jezů na Vyšebrodsku.

Dobrš nabízí výstavu Marie Ladrové a Natálie Hoškové

Dobrš - Do 12. srpna je v dobršské galerii CoCo k vidění výstava s názvem MY (Marie Ladrová a Natálie Hošková).

Katovice daly čtyři góly, přesto zase prohrály

Katovice – Další gólové hody si užili diváci v Katovicích v rámci druhého přípravného utkání mužstva. I když opět sledovali porážku svého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení